Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Udany start Lucy, pierwszej misji trojańskiej NASA na asteroidę

Nazywa się Lucy. Nawiązując do słynnego australopiteka, liczącego ponad 3 miliony lat, jego szkielet odkryto w Etiopii w 1974 r., co dostarczyło wielu informacji o ludziach poprzedzających narodziny tego rodzaju. odrzucać. Przyjmując tę ​​nazwę od Lucy dla swojej nowej misji, NASA ma nadzieję, że sonda, która wystartowała w sobotę 16 października o godzinie 11:34 (czasu paryskiego) z Centrum Kosmicznego im. inni. Początki Układu Słonecznego są bardziej odległe. W sumie podróż Lucy trwa dwanaście lat.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Lucy, misja na spotkanie z trojańskimi asteroidami

Nazywają się Hector, Achilles, Priam, Patroklus… Nazywają się imionami postaci Iliada Są to tak zwane asteroidy „trojańskie”. Policzone w tysiącach, są podzielone na dwie grupy zlokalizowane w dwóch bardzo specyficznych miejscach na orbicie Jowisza, w punktach Lagrange’a L4 i L5. Prawa grawitacji oznaczają, że w tych obszarach, reprezentujących wierzchołki dwóch trójkątów równobocznych, których podstawą będzie część Słońca i Jowisza, przyciąganie naszej gwiazdy i gigantycznej planety jest zrównoważone. Są więc oazą stabilności – lub pułapką, jeśli patrzy się na sprawy bardziej ponuro. L4 wyprzedza Jowisza o 60 stopni w swoim obrocie wokół Słońca, podczas gdy L5 podąża za Jowiszem o 60 stopni.

prawdziwy epicki

Kilka misji kosmicznych już wycelowało w asteroidy, ale żadna z nich nigdy nie odwiedziła trojanów, więc Lucy będzie świetnym pierwszym. Po starcie ta 1,5-tonowa maszyna (w tym 771 kg paliwa) rozpocznie prawdziwą podróż do Układu Słonecznego. Przede wszystkim i dwukrotnie – w 2022 i 2024 roku – będzie miał randkę z Ziemią, aby skorzystać ze wzrostu grawitacji z naszej planety, który wyśle ​​ją na L4. Podczas tej podróży, 20 kwietnia 2025 r., spotkasz przedstawiciela głównego pasa asteroid położonego między Marsem a Jowiszem, brukowca o imieniu Donald Johansson… na cześć amerykańskiego paleontologa, który współkierował misją, która odkryła Australopiteka Lucy . Spotkanie z tą planetoidą będzie okazją do wykonania próby dla sondy, w której znajdują się trzy instrumenty: kamera o wysokiej rozdzielczości i spektrometr do określania składu chemicznego przecinających się gwiazd.

READ  „Nie musisz czekać”: Alan Fisher zachęca kobiety w ciąży do zaszczepienia się od samego początku

słuchaj też Mars, nierealna epopeja?

Lucy doleci do L4 w 2027 roku, a 12 sierpnia tego roku przeleci nad pierwszą trojańską asteroidą Eurybate o średnicy około sześćdziesięciu kilometrów i posiada dwie cechy: pierwsza należy do rodziny trojanów powstałych w wyniku katastrofalnego zderzenia oraz drugi ma być wyposażony w satelitę Mały chłopiec o imieniu Queta. Od września 2027 do listopada 2028 Lucy odwiedzi trzy inne asteroidy, Polemily, Leucos i Uros. Następnie sonda z dwoma ogromnymi panelami słonecznymi o średnicy ponad 7 metrów poleci do L5.

Masz 43,36% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.