Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Jest prawie pewne, że wirus nigdy nie zniknie”

Antoine Terrell

W Europie 1 epidemiolog Didier Petit dokonał przeglądu ewolucji epidemii koronawirusa. Ostrzega, że ​​jesienią i zimą „warunki epidemiologiczne będą korzystniejsze dla transmisji”.

na wywiad

Chociaż sytuacja zdrowotna we Francji nadal się poprawia, czy naprawdę powinniśmy o tym pomyśleć? covid-19 pandemia Wkrótce będzie to już przeszłość? W każdym razie rząd postanowił uniknąć jakiegokolwiek lekkomyślnego ścigania w przypadku wznowienia epidemii, Przedłużając potencjalne korzystanie z karty zdrowia do 31 lipca 2022 r.. Jeśli ta decyzja zostanie skrytykowana w opozycji, aprobował ją lekarz i epidemiolog Didier Petit, nazwany w sobotę z Europy 1. „Musimy mieć to narzędzie w naszej skrzynce z narzędziami” – uważa, przypominając sobie, że wirus „nie zniknie”. .” ”.

„Jest praktycznie pewne, że wirus nigdy nie zniknie” – zauważają profesorowie z Geneva University Hospitals. „Nasz główny scenariusz jest taki, że najprawdopodobniej po prostu dołączy do czterech innych rodzin koronawirusa, z którymi żyliśmy od setek lat i na które wszyscy mamy przeciwciała… Może to jest ścieżka, którą podążamy. kilka lat.”

Uważaj na nadejście jesieni i zimy

Ale ostrzega: „W międzyczasie ten wirus nie zniknie. Na pewno będzie powodował małe infekcje, małe przeziębienia, małe rzeczy, które zabieramy z naszymi wnukami, na przykład w przyszłości”. A co ze szczepieniem? „Nie możemy jeszcze powiedzieć, że mamy jakąkolwiek pewność, że konieczne jest powtarzanie szczepień co roku” – precyzuje lekarz, który z drugiej strony podkreśla, jak ważne jest przywoływanie tych najbardziej kruchych.

Czy nadejście jesieni, a potem w krótkim okresie zimy powinno budzić obawy o ponowne pojawienie się epidemii koronawirusa? „Warunki epidemiologiczne będą korzystniejsze dla przenoszenia tego wirusa” – przyznaje Didier Petit. „Będziemy mieć coraz więcej życia w środku. Będą wszystkie inne wirusy układu oddechowego, które będziemy nadal przenosić, jeśli nie zastosujemy środków barierowych. Więc tak, zmierzamy w kierunku jesieni, która nie będzie naturalna jesień.” Dodaje też: „Im więcej osób zaszczepimy przeciwko Covid-19 i przeciwko grypie, tym mniejsze ryzyko przeciążenia systemów opieki zdrowotnej lub po prostu nieco bardziej skomplikowanego życia”.

READ  Wycofanie paszportu zdrowotnego w przypadku odmowy? Skuteczność Pfizera 96%...