Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tunezja i Algieria duszą się od pożarów i temperatur bliskich 50 stopni Celsjusza w cieniu

Tunezja i Algieria duszą się od pożarów i temperatur bliskich 50 stopni Celsjusza w cieniu

W poniedziałek 24 lipca w Tunezji słupki rtęci zbliżyły się do 50°C, o 6 do 10°C więcej niż zwykle w tym sezonie, powodując przerwy w dostawie prądu i zmuszając wielu mieszkańców do szukania schronienia na wybrzeżu lub plażach, nawet w nocy. W sąsiedniej Algierii władze również były w pogotowiu, a maksymalne temperatury sięgały 48 stopni Celsjusza lokalnie w pięciu wschodnich prowincjach: Jijel, Skikda, Annaba, El Tarf i Guelma. „pomarańczowe ostrzeżenie”.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Fale upałów uderzające w Europę i Amerykę Północną byłyby niemożliwe bez zmian klimatycznych

W obu krajach odnotowano gwałtowne pożary wśród przegrzewającej się roślinności, która od tygodni była pozbawiona wody. A w Algierii pożary na północy i wschodzie zabiły 15 osób i zraniły 26 innych w ciągu nocy od niedzieli do poniedziałku, co spowodowało konieczność ewakuacji 1500 osób. W Tunezji, na granicy z Algierią, w pobliżu Tabarki (północny zachód), wybuchły pożary z powodu silnych wiatrów i ekstremalnych temperatur. Co najmniej 300 osób zostało ewakuowanych drogą morską z wioski Mloula, która była już ofiarą poważnego pożaru w ciągu tygodnia, a inni zostali ewakuowani drogą lądową.

W poniedziałek w środkowej Tunezji temperatura wzrosła do 49 stopni Celsjusza w cieniu. Nawet ekran na Bourguiba Avenue, centralnym centrum stolicy, pokazywał 56 stopni Celsjusza w południowym słońcu. AFP rzadko spotykała przechodniów. 56-letnia Aida Sharif nie miała innego wyjścia: „Mam wizytę u lekarza, więc musiałam wyjść, ale z butelką wody. Zakupy robię zwykle wcześnie rano. Potem zamykam się w domu. »

Zaciemnienia

Inni zajmują pozycję z większą ilością flegmy. Ellis Nefti, 18 lat, idzie na plażę: Schowamy się pod parasolem i wrócimy późnym popołudniem, gdy temperatura spadnie. W mieście jest gorąco [le centre-ville historique]. Odświeżymy się trochę, usiądziemy i będziemy się dobrze bawić. »

Tunezyjczycy z dzielnic robotniczych przyjeżdżają, często bez klimatyzacji, wieczorem, by nocować w namiotach na plażach Kartaginy czy La Marsy na północ od Tunisu. W sieciach społecznościowych wielu naśmiewa się z upałów, porównując Tunezję do „Kanon”, tradycyjna miedź. Inni wysłali modlitwy o zakończenie fali upałów, która trwała ponad dwa tygodnie.

READ  Wielka Brytania ma nadzieję na zwiększenie handlu międzynarodowego poprzez przystąpienie do Trans-Pacific Free Trade Partnership

Wyjątkowo wysokie jak na lipiec temperatury spowodowały przerwy w dostawie prądu w ostatnich dniach. Tunezyjskie Przedsiębiorstwo Energii Elektrycznej i Gazu (STEG) oświadczyło, że zdecydowało się to zrobić, aby zachować wydajność sieci. To zrzucanie obciążenia występuje przez pół godziny do godziny, szczególnie w okresach dużego zużycia. 10 lipca osiągnięto rekordową moc 4692 megawatów energii elektrycznej w wyniku intensywnego użytkowania klimatyzatorów.

Przeczytaj także: Fala upałów w Algierii: Bezprecedensowa fala upałów powoduje niepokój, niezadowolenie i początek świadomości ekologicznej

W Algierii zanurzony w „Niespotykana fala upałów”Krajowe Przedsiębiorstwo Energii Elektrycznej i Gazu (Sonilgaz) poinformowało, że w niedzielę odnotowało szczytowe zużycie na poziomie 18 697 megawatów. Klimatyzatory stały się bardzo drogie (ponad 500 euro, w porównaniu z 300 wcześniej) lub niemożliwe do znalezienia.

W innych częściach Afryki Północnej, Maroka i Libii temperatury były bardziej zgodne z normami sezonowymi.

Przeczytaj także: Omar Bodour, meteorolog: „Afryka Północna jest już przyzwyczajona do fal upałów doświadczanych w Europie”

Świat z Agence France-Presse