Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Administracja Bidena pozywa Teksas za barierę antyimigrancką

Administracja Bidena pozywa Teksas za barierę antyimigrancką

Trwa konfrontacja między Waszyngtonem a Teksasem. Greg Abbott, republikański gubernator tego południowego stanu USA, w poniedziałek 24 lipca odmówił usunięcia pływającej bariery wzniesionej na rzece Rio Grande, aby uniemożliwić przekraczanie granicy imigrantom z Meksyku. Z kolei Departament Sprawiedliwości pozwał Teksas.

Departament ostrzegł Greg Abbott Services w zeszłym tygodniu, że duże pomarańczowe boje rozstawione w pobliżu Eagle Pass utrudniają ruch na rzece. Zauważył również, że nie mają mandatów federalnych. „Ta pływająca bariera stanowi zagrożenie dla żeglugi, a także dla bezpieczeństwa publicznego na Rio Grande”.podało ministerstwo, również odnotowując „problemy humanitarne”.

W liście do prezydenta USA Joe Bidena republikański gubernator odpowiedział w poniedziałek, że ma uprawnienia do ochrony interesów. „królowie” Teksasu, instalując te boje. Greg Abbott oskarżył również Joe Bidena o niedopełnienie swoich obowiązków dotyczących nielegalnej imigracji.

Przeczytaj także: Stany Zjednoczone: Floryda transportuje imigrantów z Teksasu do Kalifornii

„Jeśli naprawdę cenisz ludzkie życie, musisz zacząć stosować federalne przepisy imigracyjne”on napisał. „Robiąc to, możesz pomóc mi powstrzymać imigrantów przed narażaniem życia na wodach Rio Grande”.Na koniec dodał: „Teksas podaje datę rozprawy, panie prezydencie”.

Imigranci są uwięzieni

Kilka godzin po opublikowaniu listu Abbotta Departament Sprawiedliwości złożył pozew przeciwko Teksasowi i jego gubernatorowi. Mówi w tekście, że stan Teksas musi uzyskać pozwolenie, zanim jakakolwiek konstrukcja zostanie umieszczona na Rio Grande i prosi sądy o nakazanie usunięcia boi.

Pływająca bariera została umieszczona w Eagle Pass w Teksasie.  18 lipca 2023 r.

„Wszyscy musimy być świadomi, że istnieją przepisy i polityki – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – zapewniające bezpieczeństwo każdemu, kto pracuje, mieszka lub podróżuje wzdłuż rzeki. Tych praw nie można ignorować”.Jaime Esparza, prokurator federalny w Austin, stolicy Teksasu, potwierdza w komunikacie prasowym.

W tym miesiącu na Rio Grande zainstalowano boje, a na plaży drut kolczasty. Według wielu amerykańskich mediów migranci utknęli w tym płocie i trzeba było ich ratować. Dokument Straży Granicznej, który wyciekł, twierdzi, że drut kolczasty umieszczony przez agentów z Teksasu zakłócał jej operacje.

READ  Rosjanie atakują na froncie południowym

Od kilku lat konserwatywni wybrani urzędnicy są oburzeni napływem nielegalnych imigrantów. Donald Trump i jego główny rywal o nominację Republikanów na prezydenta w 2024 r., gubernator Florydy Ron DeSantis, umieścili ideę rzekomo wymykających się spod kontroli granic w centrum swoich kampanii.

Ale administracja Bidena odpowiada, że ​​liczba nielegalnych przejść spadła od czasu wprowadzenia nowych zasad azylowych.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Stany Zjednoczone: W Teksasie Joe Biden spóźnia się z imigracją

Świat z Agence France-Presse