Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tunezja: Aresztowanie Noureddine Beheiri, przywódcy ruchu Ennahda

Poseł Ennahdy Noureddine Bhairi, który jest blisko Rached Ghannouchi, stojący na czele Islamskiej Partii Ilham, na czele której stoi głowa państwa, został aresztowany w piątek 31 grudnia. „Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach, którzy byli w dwóch samochodach, aresztowali Noureddine Buhairi, gdy opuszczał jej dom z żoną w Al-Manar”.Tunis, w oświadczeniu dla Agence France-Presse, podał się do dymisji prawnik Samir Dilou, przedstawiciel ruchu Ennahda.

Według tego samego źródła, pan Al-Buhairi był jedną z silnych postaci tego ruchu „Zostali brutalnie aresztowani i wywiezieni w nieznane miejsce” Za pośrednictwem agentów cywilnych skonfiskowali także telefon komórkowy jego żony, Saeedy Al-Akrimi, z zawodu prawniczki.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Tunezja wobec autorytarnego dryfu swojego prezydenta Kaisa Saied

Nie udało się uzyskać żadnego oficjalnego źródła, które ujawniłoby szczegóły przyczyn tego aresztowania. A MSW poinformowało w oświadczeniu wydanym w piątek wieczorem, że nakazało aresztowanie dwóch osób, nie wymieniając dwóch nazwisk. to jest „Środek zapobiegawczy podyktowany jest koniecznością zachowania bezpieczeństwa narodowego”Dodał, nie wchodząc w dalsze szczegóły.

„Niebezpieczny precedens”

Partia Ennahda w oświadczeniu potwierdziła aresztowanie byłego ministra sprawiedliwości, a w swoim oświadczeniu potępiła: „Porwanie i niebezpieczny precedens, który pogrąża kraj w tunelu dyktatury”..

Zainab Brahmi, prawny przedstawiciel Ennahdy, wyraził prasie ubolewanie, mówiąc:

„Pan Al-Buhairi został porwany i brutalnie zaatakowany na oczach sąsiadów i żony (…), nie wiemy jeszcze, dokąd został zabrany”.

To samo źródło podało, że prokuratorzy cywilni i wojskowi potwierdzili partii politycznej, że nie wydali żadnych instrukcji dotyczących aresztowania pana Al-Buhairiego.

Prezydent, „Qais Saeed i minister spraw wewnętrznych Tawfiq Sharaf al-Din ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało”.Mohamed Joumani, szef ruchu Ennahda, powiedział na konferencji prasowej w Tunisie. chory z zazdrości „zastraszanie do zastraszania” Zapewnił tych, którzy sprzeciwiali się zamachowi stanu Saida, że ​​jego partia będzie: „Skonfrontuj wszystkie dostępne narzędzia polityczne”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Tunezja, kolebka „arabskiej wiosny” poddaje się gwizdom silnego człowieka
READ  Covid-Omicron: 25 milionów ludzi uwięzionych w dwóch fazach od poniedziałku, aby powstrzymać epidemię w Szanghaju

Siłowanie się na rękę z szefem

Nie komentując tego aresztowania, prezydencja republiki ogłosiła w piątek na swojej oficjalnej stronie ułaskawienie przez prezydenta ponad 1300 zatrzymanych z okazji Nowego Roku.

Ennahda znajduje się w centrum konfrontacji z prezydentem Kaisem Saiedem od czasu jego zamachu stanu 25 lipca i decyzji o zawieszeniu na dziesięć lat kontrolowanego przez tę partię parlamentu.

W swoim oświadczeniu prasowym Ennahda potępił ruch „Likwidacja przeciwników poza ramami prawa”.. Wychował wielu polityków i przeciwników m.in „pucz”Ostrzeżenie przed pragnieniem prezydenta Saeeda rozliczenia się przez pewien czas z tymi, których wymienia w swoich przemówieniach„wrogowie”, bez wymieniania ich z imienia i nazwiska.

22 grudnia były prezydent Moncef Marzouki, zaciekły krytyk mieszkającego we Francji Saida, został skazany in absentia na cztery lata więzienia za „podważanie bezpieczeństwa państwa za granicą”. Po publicznej krytyce władz tunezyjskich z Paryża.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Moncef Marzouki, były prezydent Tunezji, został skazany na cztery lata więzienia

Świat z AFP