Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Transmisja na żywo – Wojna na Ukrainie: Rosja twierdzi, że zajęła małe miasteczko w pobliżu Chasowa Jaru

Kongres USA zatwierdził pomoc dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów. Po tygodniach zwlekania Izba Reprezentantów USA przyjęła w sobotę konkretną poprawkę dotyczącą pomocy dla Ukrainy, przewidującą kopertę o wartości 61 miliardów dolarów. Ta pomoc militarna i gospodarcza, będąca efektem miesięcy napiętych i niezwykle żmudnych negocjacji, musi teraz zostać zatwierdzona w Senacie, gdzie pierwsze głosowanie mogłoby odbyć się już we wtorek.

Amerykańska pomoc, która pociesza Kijów i jego sojuszników. Jeśli Senat nie ratyfikował jeszcze tego nadzwyczajnego planu pomocowego, Ukraina z zadowoleniem przyjmuje sobotnie głosowanie. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził w sobotę „wdzięczność” za „tę decyzję, która utrzymuje historię na właściwym torze”. „Przyjęta dziś kluczowa ustawa o pomocy USA zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wojny, uratuje tysiące istnień ludzkich i pomoże naszym dwóm narodom stać się silniejszymi” – powiedział w X (dawniej Twitter). „Dziękuję Ameryko!”

Moskwa potępia to głosowanie i ostrzega. Po sobotnim głosowaniu Kreml potępił, że zatwierdzona w sobotę pomoc USA „zabije więcej Ukraińców z powodu reżimu w Kijowie”. Agencja informacyjna TASS zacytowała rzecznika prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa, który powiedział: „Oczekiwano i oczekiwano decyzji o udzieleniu pomocy Ukrainie, która jeszcze bardziej wzbogaci Stany Zjednoczone Ameryki i jeszcze bardziej zniszczy Ukrainę”.

READ  Wojna na Ukrainie: Zastąpienie Władimira Putina podobnymi postaciami? Szalona hipoteza byłego rosyjskiego szpiega