Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych prezydenckiej partii prochińskiej

Miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych prezydenckiej partii prochińskiej

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

Ze wstępnych wyników wynika, że ​​partia prezydenta Malediwów Mohameda Moisu odniosła miażdżące zwycięstwo w niedzielnych wyborach do organów legislacyjnych, w których wyborcy skłaniali się w stronę polityki zbliżenia głowy państwa z Chinami kosztem Indii , od dawna dominującego mocarstwa na Malediwach. Archipelag turystyczny na Oceanie Indyjskim.

Partia Mohameda Moizo, Narodowy Kongres Ludowy, zdobyła 66 z 86 ogłoszonych, jak wynika z wyników Komisji Wyborczej Malediwów, która znacznie przewyższa bezwzględną większość w jednoizbowym parlamencie, liczącym zaledwie 93 członków.

Głosowanie, którego wyniki nadeszły wcześniej niż oczekiwano, zostało odebrane jako krytyczny test planu Mohameda Mwizo mającego na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej z Chinami, obejmującego budowę tysięcy mieszkań na kontrowersyjnych terenach zrekultywowanych. W kwietniu Mohamed Mwizo przyznał chińskim przedsiębiorstwom państwowym kontrakty infrastrukturalne, co było kontrowersyjną decyzją podjętą w trakcie kampanii przed wyborami do organów legislacyjnych.

Porozumienie z Pekinem

Palestyńska Rada Narodowa i jej sojusznicy mieli tylko osiem mandatów w ustępującej Radzie Legislacyjnej, co sparaliżowało wybranego we wrześniu Muhammada Maazo. 45-letni prezydent jako jeden z pierwszych oddał w niedzielę głosy w szkole w stołecznym Male, gdzie pełnił funkcję burmistrza w latach 2021–2023, i nawoływał Malediwów do pójścia do urn.

Malediwy, ulubione miejsce wypoczynku z dziewiczymi białymi piaszczystymi plażami, zajmują strategiczne położenie na głównych międzynarodowych szlakach żeglugowych między Wschodem a Zachodem i stały się wylęgarnią rywalizacji geopolitycznej między Indiami a Chinami.

„Geopolityka była mocno obecna w tle kampanii partii przed niedzielnymi wyborami”.Agence France-Presse powiedział jeden ze współpracowników Mohameda Mazou, pod warunkiem zachowania anonimowości. Prezydent zapowiedział wydalenie 89 indyjskich żołnierzy stacjonujących na tym wyspiarskim państwie, którzy mieli użyć trzech samolotów podarowanych przez Indie Malediwom w celu patrolowania ich rozległego terytorium morskiego.

READ  Według Ukrainy co najmniej 5000 zabitych w Mariupolu; Moskwa chce ograniczyć dostęp do swojego terytorium dla obywateli „nieprzyjaznych” krajów

Wycofanie rozpoczęło się w marcu wraz z wyjazdem 25 żołnierzy stacjonujących na atolu Addu, najbardziej wysuniętej na południe wyspie archipelagu. „On tam pracuje”jego asystent rozwinął to przekonanie „Parlament nie współpracował z nim”..

W czwartek jego były mentor został zwolniony

Odkąd Mohamed Mazou (45 l.) objął urząd pod koniec 2023 r., parlamentarzyści zablokowali trzy jego nominacje do rządu i odrzucili część jego propozycji budżetowych. Ustępujący parlament, zdominowany przez proindyjską Malediwską Partię Demokratyczną, na czele której stoi jej poprzednik Ibrahim Mohamed Solih, stara się udaremnić jego wysiłki zmierzające do przekierowania dyplomacji archipelagu.

Były prezydent i mentor Muhammada Mu'azu, Abdulla Yameen (2013–2018), został w czwartek zwolniony po tym, jak sąd uchylił jego 11 lat więzienia pod zarzutem korupcji i prania pieniędzy.

Sąd Najwyższy Malediwów nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy, uznając, że proces, który odbył się w 2022 r., był nierzetelny. Abdulla Yameen obiecał kontynuację antyindyjskiej kampanii, która pozwoliła jego sojusznikowi wygrać wybory prezydenckie we wrześniu ubiegłego roku. Również w marcu Mali podpisało porozumienie „pomoc wojskowa” Pekin ma na celu „Wzmocnienie stosunków dwustronnych”Według Ministerstwa Obrony Malediwów