Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

To był 2021 | Ekonomiczne alternatywy

Styczeń

Bipendum się kurczy

Bibendum, maskotka grupy Michelin. Zdjęcie: Hamilton/RIA

Personel spodziewał się złych wiadomości, ale nie tak wielkich. Na początku stycznia administracja Michelin ogłosiła zlikwidowanie 2300 miejsc pracy we Francji, czyli nieco ponad 10% siły roboczej w kraju. Ta decyzja jest powodem do niepokoju w regionach, w których powstaje ta szczególnie duża francuska grupa przemysłowa, takich jak region Auvergne-Rhone-Alpes, gdzie jest największym prywatnym pracodawcą. Firma stymuluje swoją decyzję opracowując tanie opony, głównie chińskiego pochodzenia, co stawia pod znakiem zapytania europejski model opon, który jest trwalszy, a przez to bardziej ekologiczny. Te zwolnienia symbolizują także finansjalizację przemysłowca, który wcześniej reprezentował pewien „humanizm społeczny”.

luty

Odgłosy butów w Birmie

Zdjęcie: Zuma Press / RIA

Generałowie birmańscy nie mogli pojąć ciężkiej porażki partii, którą poparli w wyborach parlamentarnych 8 listopada 2020 r. przeciwko Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (LND), partii Ang Sang Suu Kyi. 1 lutego, powołując się na rzekome fałszerstwa wyborcze, postanowili położyć kres postępowej demokracji, której kraj był świadkiem od dziesięciu lat. Ogłoszono stan wyjątkowy, a głównodowodzący sił zbrojnych skupia się teraz na wszystkich mocarstwach. Ang Sang Suu Kyi i inni członkowie LND zostali aresztowani. Aby nie dać wojsku pretekstu do użycia siły, mieszkańcy protestowali pokojowo. bezskutecznie. Represje będą się nasilać.

Mars

Butelkowy handel światowy

Zdjęcie: Kaung Zaw Hein – Sopa Images / Zuma / Réa

Czasami lekki podmuch wiatru może zatrzymać handel międzynarodowy. Dowodem na to było wejście na mieliznę kontenerowca Ever Geffen 23 marca na Kanale Sueskim, co doprowadziło do zatrzymania ruchu morskiego. Przez siedem dni ta 400-metrowa cysterna skutecznie uniemożliwiała żeglugę po kanale, który ciągnie się na prawie 200 kilometrów. To połączenie między Oceanem Indyjskim a Morzem Śródziemnym, przez które przepływa 12% światowego handlu, okazało się niepraktyczne, ponieważ czekało ponad 400 łodzi. Przypomnienie, że handel międzynarodowy zależy od kilku punktów strategicznych. Oprócz Kanału Sueskiego istnieje Kanał Panamski między Oceanem Atlantyckim i Pacyfikiem, Cieśnina Ormuz na Bliskim Wschodzie oraz Kanał Malakka łączący Azję z Bliskim Wschodem.

READ  Zapowiedź Bike Mechanic Simulator 2023

Avril

Joe Biden przedstawia swoje plany

Zdjęcie: Doug Mills – New York Times / Redux / RIAA

„Ameryka znów się rusza”. W swoim pierwszym przemówieniu do Kongresu Joe Biden jest zadowolony, że od wejścia do Białego Domu w styczniu przyjęto plan awaryjny, aby pomóc amerykańskim domom dotkniętym pandemią. Potwierdza swoje gigantyczne projekty inwestowania w infrastrukturę kraju, które od dawna zaniedbuje. I deklaruje chęć przeznaczenia dużego planu o wartości 1800 miliardów dolarów amerykańskim rodzinom (dzieciństwo, zdrowie, edukacja…). Plan, który zamierza sfinansować, podnosząc podatki najbogatszym. Aby przezwyciężyć opór swoich przeciwników, Joe Biden nie zapomina wspomnieć o wzroście potęgi Chin i konieczności zjednoczenia narodu przeciwko temu przeciwnikowi.

być może

Kiedy walka się opłaca

Zdjęcie: Clément Martin – Hans Lucas

Po 22 miesiącach zmagań pokojówki w Ibis Batignolles wygrały swoją sprawę pod koniec maja. Jeśli nie są oni częścią grupy Accor, ich warunki pracy i wynagrodzenia są sprawdzane przez STN, podwykonawcę, który ich zatrudnia. 17 pokojówek, pokojówek i ich kolegów z drużyny strajkowało w lipcu 2019 r., a następnie rozpoczęło krótką akcję w marcu 2020 r. Potępili nierówne traktowanie personelu hotelowego. Wśród zaliczek wzrost wynagrodzenia z 250 do 500 euro miesięcznie poprzez bonus koszykowy, obniżenie stawki pracy, która wynosi od 3,5 do 3 sprzątanych pokoi na godzinę, instalacja „godziny czasowej”, czyli tzw. rozliczanie nadgodzin lub obecność dwóch przedstawicieli związków zawodowych na miejscu z piętnastogodzinnym upoważnieniem. Kary nałożone na strajkujących zostają zniesione. Według CGT-HPE, która poparła strajk, Accor poddał się swojej determinacji, aby przywrócić wizerunek marki i nie przegapić wznowienia działalności.

czerwiec

Okres odpoczynku dla bezrobotnych

Zdjęcie: ESTELLE RUIZ – HANS LUCAS / aFP

Młot dla rządu i puchar szampana dla związków, które wniosły sprawę do sędziów! 22 czerwca Rada Państwa pokrótce skomentowała jeden z najważniejszych elementów reformy ubezpieczeń na wypadek bezrobocia: nowe obliczenie dziennego wynagrodzenia referencyjnego służącego do ustalania wysokości świadczeń. To ogromna ulga dla osób poszukujących pracy, blisko miliona osób dotkniętych spadkiem świadczeń. Termin ten nie trwał jednak długo. Jeszcze przed merytoryczną decyzją sędziów, której oczekuje się do końca roku, Ministerstwo Pracy weszło w życie. Zasady zaostrzające warunki odszkodowania weszły w życie w 1jest bycie Grudzień.

READ  Stolice: Europejski Prokurator Generalny najpierw odwiedza Bułgarię - EURACTIV Niemcy

lipiec

lato się pali

Zdjęcie: Sputnik / Abaca

Temperatury sięgają 49,5 ° C pod wpływem „kopuły upałów” w Kanadzie, niszczących pożarów w Grecji, USA, na Syberii i na całym świecie… Lato 2021 roku w pełni pokaże, jak niszczycielskie mogą być konsekwencje zmian klimatycznych dla środowiska. W ostatnich latach liczba i rozmiary tych „ogromnych kominków” rośnie. Osiem największych znanych pożarów w Kalifornii od 1932 r. miało miejsce w latach 2017-2020. Latem 2021 r. na Syberii zniszczono 15 000 kilometrów kwadratowych lasów, dwukrotnie więcej niż Korsyka.

sierpień

Talibowie zdobywają Kabul

Zdjęcie: Jim Huylebroek – The New York Times / Redux / Réa

Nikt, łącznie z talibami, nie spodziewał się, że kraj tak szybko wpadnie w ich ręce. Gdy tylko Stany Zjednoczone wycofały się z dużej bazy wojskowej Bagram, niedaleko stolicy, 1 lipca, wydarzenia przyspieszyły. Od 6 sierpnia prowincje kolejno wpadały w ręce talibów, zaczynając od północy. Armia narodowa, pozbawiona amerykańskiego wsparcia lotniczego, nie stawiała oporu. Prezydent Ashraf Ghani ucieka za granicę. 15 sierpnia talibowie przejęli kontrolę nad Kabulem, wywołując panikę wśród Afgańczyków chcących opuścić kraj i prawdziwy chaos na stołecznym lotnisku.

wrzesień

Angela Merkel przejmuje władzę

Zdjęcie: Kay Nitfield-Zuma/Ria

W Niemczech wieczory wyborcze często przybierają formę barwnej sztuki. Wybory federalne 26 września nie były wyjątkiem. Kierując od 2013 roku czerwono-czarną koalicją „GroKo” (SPD/CDU-CSU), przez kilka najbliższych lat Niemcami będzie rządzić koalicja „Światła drogowe”, zrzeszająca socjaldemokratów (SPD), Zieloni Liberałowie (FDP). Po zwycięstwie nad CDU (25,7% do 25%) lider SPD, Olaf Scholz, pod koniec 2021 roku zastąpi Angelę Merkel. Będąc na czele Kancelarii od szesnastu lat, konserwatywny lider pozostawił w tyle silniejszy i bardziej dynamiczny kraj, ze statusem nieuchronnej pierwszej potęgi przemysłowej w Europie.

READ  Robert Schumann, ojciec jedności europejskiej, zostaje wyróżniony المو

październik

Zielone światło dla opodatkowania międzynarodowych korporacji

Zdjęcie: Paul Feith/AFP

Pięć lat negocjacji – krótki okres – doprowadziło do globalnej rewolucji w opodatkowaniu międzynarodowych korporacji. Opiera się to na dwóch filarach: pierwszy umożliwia realokację części zysków przeniesionych sztucznie w rajach podatkowych do regionów, w których faktycznie prowadzona jest działalność. To mała gazownia, ale to krok we właściwym kierunku. Drugi filar ustala minimalną stawkę podatkową w wysokości 15% od zysków uzyskanych za granicą. Poważny cios w ekonomiczny model rajów podatkowych. Realizacja do 2023 r. Będziemy musieli monitorować praktykę, ale to i tak będzie poważna zmiana filozofii: nawet w okresie globalizacji możemy zapewnić państwom suwerenność finansową.

listopad

Uwięziony na granicy białoruskiej

Zdjęcie: James Hill/New York Times-REDAX-RIA

Władze białoruskie podsunęły im pomysł, że mogą podejść do granicy UE i spróbować wejść do niej z mniejszym ryzykiem niż przekraczanie Morza Śródziemnego. Od lata Irakijczycy, Syryjczycy i Jemeńczycy zapłacili tysiące euro, aby uzyskać wizę i wejść na pokład samolotu lecącego do Mińska, gdzie siły bezpieczeństwa zabrały ich do granic Polski lub Litwy. Dwa kraje szybko zamknęły swoje granice. Dla białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki ci wygnańcy są bronią i niczym więcej, aby skłonić Unię Europejską do zniesienia sankcji nałożonych na niego od czasu jego reelekcji w sfałszowanych wyborach w sierpniu 2020 roku.

grudzień

5mi Załamuje się fala

Zdjęcie: Thomas Samson – AFP

Czy historia będzie się powtarzać w kółko? Pomimo pojawienia się na kontynencie szczepionek, piąta fala Covida przenoszona przez wariant delta szybko postępuje w Europie, będącej światowym centrum epidemii pod koniec roku. Rośnie we Francji, gdzie 30 listopada zidentyfikowano 47 000 infekcji. A liczba ta z pewnością nie wzrasta do rekordowych 70 tys. przypadków odnotowanych 2 listopada 2020 r. i 53 tys. obrażeń zarejestrowanych najwyżej w kwietniu. Jednak wzrost rozprzestrzeniania się wirusa na glebach krajowych martwi bardziej niż nowa alternatywa, która jest uważana za wysoce zakaźną, puka do drzwi Europy: alternatywa Omicron.