Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tidubi: Czym jest ta nowa szczepionka przeciwko rakowi płuc, która może uratować życie tysięcy ludzi?

Tidubi: Czym jest ta nowa szczepionka przeciwko rakowi płuc, która może uratować życie tysięcy ludzi?

W poniedziałek 11 września francuska firma Ose Immunotherapeutics, która opracowuje szczepionkę terapeutyczną przeciwko rakowi płuc, dała pozytywne wyniki badania swojej surowicy.

Ponad 44% pacjentów nadal żyje rok po leczeniu. Są to zachęcające wyniki francuskiej szczepionki terapeutycznej Tidobi, uzyskane na zakończenie badania klinicznego na pacjentach z zaawansowanym rakiem płuc informacje o francusku. Dane te opublikowano w poniedziałek, 11 września w magazynie Roczniki Onkologii.

? Z przyjemnością informujemy, że w czasopiśmie Annals of Oncology opublikowano pozytywne dane z badania klinicznego III fazy oceniającego TEDOPI, naszą terapeutyczną szczepionkę przeciwko niedrobnokomórkowemu rakowi płuc. ? https://t.co/GeoFLu4N6h pic.twitter.com/ujdjcBaYht

— OSE Immunoterapeutyki – Biotechnologia i immunoterapia (@OSEImmuno) 11 września 2023 r

„Wyobraźcie sobie nową nadzieję”

Według Nicolasa Poiriera, dyrektora zarządzającego Ose Immunotherapeutics, wyniki trzeciej fazy badań klinicznych, a tym samym działań poprzedzających wprowadzenie na rynek, pozwalają nam „wyobrazić sobie nową nadzieję dla tych pacjentów”.

Badanie wykazało mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z chemioterapią. „Rok po rozpoczęciu leczenia 44,1% tych pacjentów nadal żyło w grupie zaszczepionej w porównaniu z zaledwie 27,5% w grupie chemioterapii” – stwierdzono w artykule.

„Lepsza jakość życia” i „mniej skutków ubocznych”

Ta ostatnia „pokazuje także, że szczepionka zamiast chemioterapii pozwala na utrzymanie lepszej jakości życia pacjentów i mniej skutków ubocznych” – podkreśla profesor Benjamin Bessie, dyrektor ds. badań klinicznych w Instytucie Gustave’a Roussy’ego.

W badaniu wzięło udział 219 pacjentów z 19 krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, pełniących rolę królików doświadczalnych. W sumie podczas różnych badań klinicznych wykonano ponad tysiąc zastrzyków.

Bardzo specyficzny typ pacjenta

W związku z tym możliwe było ustalenie, że „pacjenci, którzy początkowo odpowiedzieli na immunoterapię przed nawrotem choroby”, z największym prawdopodobieństwem otrzymaliby szczepionkę, gdyby została ona dopuszczona do obrotu, jak określa Benjamin Pace.

READ  Czy to jest dobre dla twojego zdrowia? odpowiedzi.

Leczenie jest skuteczne u osób, które mają gen HLA-A2, który występuje u połowy populacji, zauważa Ose Immunotherapeutics.

„Terapeutyczne szczepionki przeciwnowotworowe mają na celu edukację układu odpornościowego w zakresie specyficznego rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych” – mówią nasi współpracownicy z RMC.