Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thomas Pesquet reaguje po alarmie przeciwpożarowym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Francuski astronauta potwierdził, że alarm pożarowy włączył się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zanim uspokoił Ziemian.

9 września w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykryto dym i zapach palącego się plastiku. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos ustaliła, że ​​podczas automatycznej wymiany baterii w module serwisowym Zvezda w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w nocy zadziałał czujnik dymu. Wtedy zabrzmiał alarm. W odpowiedzi na pytanie francinfo, francuski astronauta Tomasz Bisket „Zdarzyło im się to w środku nocy” – wyjaśnił w czwartek, ale „wszystko jest w porządku”. “Takie rzeczy się zdarzają. Byliśmy gotowi do odpowiedzi, załoga jest dobrze wyszkolona, ​​centrum sterowania nam pomaga, sprzęt działa bez zarzutu, wszystko jest w porządku!”

Szansa dla 43-letniego Francuza na wyjaśnienie, jak radzić sobie z pożarami w statku kosmicznym. Mamy do czynienia z trzema poważnymi sytuacjami, które mogą nam się przydarzyć. Pierwszy to ogień. Jest to bardzo rzadkie, ponieważ płomienie mają tendencję do samoistnego gaszenia w stanie nieważkości. A potem wszystko jest ognioodporne, ale nadal bardzo uważamy na to, co robimy. „Mamy gaśnice, automatyczne czujniki dymu oraz procedury lokalizowania i gaszenia źródła pożaru oraz zabezpieczania reszty stacji” – powiedział.

Co wydarzyło się w nocy 9 września?

Roscosmos określił, że użyto filtra atmosferycznego, aby „wyeliminować potencjalne skażenie oparami”, a następnie załoga udała się na noc. Zapewnił Rosjan, że „wszystkie systemy działają normalnie”. Ten nowy incydent, ostatni z długiej serii, ma miejsce po tym, jak rosyjska firma kosmiczna odpowiedzialna za utrzymanie rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zobaczyła pod koniec sierpnia, że ​​jest ona w niepokojącym stanie dla 80% ISS systemy. Kradzież „pod koniec okresu świadczenia usług”.

READ  Gigantyczne uderzenie wysadziło atmosferę małej egzoplanety

Czytać:3 miesiące w kosmosie Najpiękniejsze zdjęcia Thomasa Bisqueta

Rosyjski przemysł kosmiczny borykał się w ostatnich latach z wieloma trudnościami między nieudanymi startami a skandalami korupcyjnymi. Ale chce odświeżyć się ambitnymi projektami, Jak budowanie własnej stacji kosmicznej lub bazy księżycowej z Chinami. Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi pogarsza się na tle napięć międzynarodowych.

Jakiekolwiek klonowanie jest zabronione