Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziecko zostało „pomyłkowo” zaszczepione w Turcji, ale ma się dobrze

Teraz ma 4 miesiące, a lekarz nadal regularnie kontroluje dziecko i nadal jest zdrowy.

To pierwszy na świecie znany przypadek szczepienia niemowląt. Miesięczne dziecko zostało „przypadkowo” zaszczepione w Turcji przeciwko Covid-19, ale od tego czasu ma się dobrze, ujawnił w czwartek lekarz, który go śledził.

„Miesięczne dziecko zostało przez pomyłkę zaszczepione przeciwko Covid-19 w lipcu, zamiast otrzymać szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby” – powiedział AFP Dhafer, specjalista od dziecięcych chorób zakaźnych na Uniwersytecie Ege.

Według dr Korogola, pracownik służby zdrowia, który podał szczepionkę w regionie Izmiru (zachodniego), natychmiast zorientował się w błędzie i poinformował władze.

„w dobrym zdrowiu”

Dziecko zostało przewiezione do Szpitala Uniwersyteckiego w Ege i przeszło kilka badań, w tym jego tętno. Lekarze poddali go pod opiekę medyczną i po tygodniu nie stwierdzili żadnych negatywnych skutków.

Dr Korogol powiedział: „W dniu przyjazdu został wypisany ze szpitala, w dobrym zdrowiu. (…) Nie miał nawet skutków ubocznych, które czasami obserwujemy u dorosłych, takich jak gorączka. Bez obaw kontynuował karmienie piersią”. .

W wieku 4 miesięcy dziecko nadal jest regularnie sprawdzane przez lekarza i nadal jest zdrowe. Analizy wykazały, że opracował przeciwciała przeciwko Covid-19, dodał specjalistę od chorób zakaźnych, który nie chciał ujawnić nazwy podanej szczepionki.

Testy w toku

Obecnie w Turcji stosowane są dwa rodzaje szczepionek, BioNTech-Pfizer i CoronaVac.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z którą skontaktowała się AFP, powiedziała, że ​​badania są w toku, ale „więcej dowodów na krótko- i długoterminowe skutki zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci, a także profil bezpieczeństwa szczepionek u (dzieci) , jest konieczne, aby lepiej zrozumieć korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniami”.

Zaktualizuje swoje zalecenia „w uzasadnionych dowodami lub sytuacją epidemiologiczną”.

Pfizer powiedział w tym tygodniu, że trwające badania kliniczne u dzieci obejmowały również niemowlęta w wieku 6 miesięcy. W tej chwili jedyne dane, które zostały opublikowane przez odpowiednie laboratorium Podawanie szczepionki Covid-19 dzieciom w wieku 5-12 lat.

READ  przestrzeń. Ogromna część chińskiego pocisku opada w niekontrolowany sposób

Zapytanie administracyjne

Zafer Korogol po raz pierwszy stwierdził w telewizji, że „wiele” dzieci zostało przez pomyłkę zaszczepione przeciwko Covid-19 w ośrodkach zdrowia i że wkrótce zostanie opublikowane badanie dotyczące tych przypadków. „Przed wycofaniem się i upewnieniem się, że znany jest tylko jeden przypadek: „Chciałem potwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna nawet dla niemowląt” – uzasadnił specjalista chorób zakaźnych.

„To jest niedopuszczalne stwierdzenie”, powiedziała Federacja Lekarzy Rodzinnych w gazecie Al-Jumhuriya, domagając się przeprosin.

Tureckie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wszczęcie dochodzenia administracyjnego.

Oryginalny artykuł opublikowany na BFMTV.com

Możesz być również zainteresowany tą treścią: