Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thomas Pesquet i jego koledzy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Opublikowano w sobotę, 24 kwietnia 2021 r. O 14:49.

Thomas Pesquet, Shane Kimbro, Megan MacArthur i Akihiko Hoshidei weszli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie zostali przyjęci przez siedmiu już istniejących astronautów. „To niesamowite, wrócić na Międzynarodową Stację Kosmiczną” – powiedział Francuz.

Dzień po udanym wystrzeleniu kapsuły SpaceX „Crew Dragon”, czterej astronauci z misji Crew-2, w tym Francuz Thomas Pesquet, udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w sobotę 24 kwietnia.

Francuzi i Amerykanie Shane Kimbro, Megan MacArthur i Japonka Akihiko Hoshide wystartowali z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego około 23 godziny wcześniej, w piątek o świcie.

Kapsuła, zwana Endeavour, zadokowała w Harmony Unit o 11:08 czasu koreańskiego dwie minuty wcześniej, 424 kilometry nad Oceanem Indyjskim i 424 kilometry nad Oceanem Indyjskim, a operacja została zakończona dziesięć minut później, z mechanizmem, został zablokowany przez serię 12 zatrzasków dokujących między Międzynarodową Stacją Kosmiczną a statkiem kosmicznym.

Po dwóch godzinach dokowania, drzwi kapsuły „Crew Dragon” otworzyły się i czwórka astronautów weszła na Międzynarodową Stację Kosmiczną około 13:50 i została ciepło powitana przez siedmiu już obecnych astronautów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie zatem niezwykle zaludniona jedenastoma pasażerami przez kilka dni, zanim pierwszy zespół wróci ze swojej misji.

Podczas ceremonii powitalnej zabrał głos Thomas Pesquet. „To niesamowite wrócić na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale wiele się zmieniło”.Po angielsku powiedział: „Będąc jedenastką, byłoby dużo ludzi, ale byłoby fajnie” – dodał.

Francuz wysłał również list z podziękowaniami w języku francuskim do swoich krewnych, „którzy podróżowali na przylądek Canaveral i wiem, że podróż nie była łatwa”. Na zakończenie powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie naszej pracy na stacji”.

Nowa era

READ  Posłuchaj potwornej czarnej dziury Drogi Mlecznej!

Występ jest kolejnym sukcesem prywatnej firmy SpaceX, która ugruntowała swoją pozycję w agencji transportu kosmicznego NASA w czasie, gdy kapsuła Boeinga Starliner piętrzy się podczas lotów testowych. Sukcesem pierwszego załogowego lotu testowego w maju 2020 roku, SpaceX złamał rosyjski monopol na loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przywrócił zdolność dokonywania tego wyczynu po zakończeniu programu promu kosmicznego w 2011 roku.

Po raz pierwszy statek kosmiczny został ponownie użyty w locie załogowym, a paliwo zostało już użyte w bezzałogowej misji testowej. Obniżenie kosztów poprzez recykling sprzętu jest jednym z celów partnerstw NASA z sektorem prywatnym. Dwa statki kosmiczne Dragon Crew stacjonują teraz obok siebie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co ilustruje, jak SpaceX stał się głównym dostawcą transportu dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

„Myślę, że jesteśmy u progu nowej ery eksploracji kosmosu”, miliarder Elon Musk, założyciel SpaceX i Tesli, który planuje wprowadzić ludzki dzień na Księżyc i Marsa.

Jakie są misje?

Podczas półrocznej misji zespół będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie około 100 eksperymentów naukowych. Skoncentrują się na tak zwanych „chipach tkankowych” – małych modelach ludzkich narządów zbudowanych z różnych typów komórek i wykorzystywanych do badania starzenia się układu odpornościowego, funkcji nerek i utraty mięśni.

Załoga wykonuje również 1,5 miliona zdjęć Ziemi, dokumentując takie zjawiska jak sztuczne oświetlenie nocą, zakwity glonów i eksplozja szelfów lodowych na Antarktydzie.

Inną ważną częścią misji była modernizacja systemu energii słonecznej elektrowni poprzez zainstalowanie nowych kompaktowych paneli, które toczą się jak ogromna mata do jogi.