Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Thionville. Trudności ze znalezieniem pracy dla ukraińskich uchodźców

obsesja pracy

W szumie w słowiańskich dialektach, jeden głos robi różnicę: głos Leucadii, urzędnika miejskiego, który pełni rolę tłumacza najlepiej jak potrafi. Polka z pochodzenia, zna też trochę rosyjski. „Podoba mi się to! Potrzebują tłumaczeń do wszystkiego, przez cały czas” – mówi między dwoma prośbami. „Ich historie mnie poruszają. Staram się tego nie pokazywać, ale ciężko jest ich usłyszeć” – kontynuuje Leucadia, która udziela wyczerpujących informacji: gdzie wsiąść do takiego autobusu, jak dojechać na prowincję, jak wypełnić ten formularz , jak znaleźć pracę …

Ta ostatnia obawa jest w rzeczywistości obsesją większości uchodźców, zwłaszcza młodszych, ale ich integracja zawodowa nie jest oczywista. Są księgowi, trzeciorzędni pracownicy, dziewczęta, które były dyrektorami technicznymi, pielęgniarki, opiekunki do dzieci, architekt, prawnik… „Oni sami chcą wydostać się z tej społeczności”, zapewnia Leucadia, która zaczyna poznawać tę małą społeczność na pamięć. .

Od połowy marca około trzydziestu kobiet zgłosiło się, aby zarejestrować się w Thionville Emploi, miejskim urzędzie pracy. W zeszłym tygodniu kierownik przyprowadził na śniadanie firmę zajmującą się usługami domowymi na Placu Świętego Mikołaja. Pozycje zostały pokazane; Rozprowadzane wizytówki.

Język, oczywista przeszkoda

W rzeczywistości główną przeszkodą pozostaje bariera językowa. Kursy języka francuskiego oferowane przez Duszpasterstwo Imigrantów wypełniają, ale krzywa uczenia się jest długa; Musisz nauczyć się wszystkiego od podstaw. Obecnie niewielu pracodawców odważyło się zaoferować pracę z tego powodu. Oczywiście jest za wcześnie.

Degradacja społeczna jest również czynnikiem do rozważenia. „Trudno zaakceptować, że zaoferowano ci pracę, gdy byłeś w swoim kraju ktoś z wykształceniem i dobrze sobie radzi. Ci ludzie już tak wiele stracili”, Leucadia wciąż wymyka się ze współczuciem.

Jest też kwestia dzieci, z których nie wszystkie jeszcze nie chodziły do ​​szkoły, których opiekę trzeba zorganizować w przypadku, gdy matka dostanie pracę… „Sytuacja nie jest prosta” – przyznały mimo to służby socjalne. przychylność państwa w ułatwianiu opieki.

READ  Przedsiębiorcy | Dobre plany na Sylwestra

Codziennie jej problem

„Problemy pojawiają się jeden po drugim. Przede wszystkim trzeba było rozwiązać problem mieszkaniowy. Dalej jest zatrudnienie” – zauważa dyrektor CCAS. jesteśmy tutaj. Minęło już półtora miesiąca, odkąd najstarsze przybyły do ​​Thionville i okolic. Dobrą wiadomością jest to, że otrzymają oni zasiłek dla poszukujących azylu około 15 maja. Oddychaj świeżym powietrzem, czekając na spokój w kraju.