Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tenis, „model” pod napięciem

Tenis, „model” pod napięciem

W Monte Carlo, 16 kwietnia, Andriej Rublow nie tylko rozbił swój sportowy szklany sufit, zdobywając pierwszy tytuł Masters 1000 w swojej karierze, poziom tuż poniżej Wielkiego Szlema. Rosjanin wzmocnił też sympatię swojej stolicy, rzucając krótkie zdanie podczas ceremonii pucharowej. „Pochodzę z kraju, z którego pochodzę, otrzymanie takiego międzynarodowego wsparcia wiele znaczy”.25-latek wystrzelił, dziękując kibicom, którzy głośno dopingowali go podczas finału przeciwko niespokojnemu młodzieńcowi, Duńczykowi Holgerowi Rune.

W księstwie Rublow nie miał ani prawa do hymnu narodowego Federacji Rosyjskiej, ani do jej flagi, ani nawet do słyszenia swojej narodowości za każdym razem, gdy wchodził na dwór. Tak było we wszystkich turniejach mężczyzn (ATP) i kobiet (WTA) od początku wojny na Ukrainie i wspólnej deklaracji ministrów sportu trzydziestu sześciu krajów podpisanej 9 marca 2022 r. a białoruskim sportowcom ścisły reżim neutralności. Cztery główne turnieje – niezależne od ATP i WTA – są teraz w zgodzie, ponieważ organizatorzy Wimbledonu postanowili pod koniec marca ponownie pozwolić sportowcom z dwóch oskarżonych krajów postawić stopę na pierwszym trawniku. Klub z Anglii, po wyeliminowaniu w 2022 roku.

Nie zaprzeczając swojemu krajowi, Andriej Rublow od początku działań wojennych publicznie sprzeciwiał się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co od tamtej pory powtarza. Jego zwycięstwo na skale nie przyprawiło nikogo o dreszcze w szatni, gdzie postać Rosjan jest jednogłośna, co niewątpliwie nie umknęło Thomasowi Bachowi. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zalecił 28 marca powrót rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów, Cytat z tenisa Jako ważny przykład ich współistnienia z ukraińskimi odpowiednikami.

„Bardzo międzynarodowi” sportowcy

„Thomas Bach wykonuje swoją część, to znaczy stara się utrzymać neutralną pozycję MKOl na poziomie międzynarodowym, znajdując pozytywne argumenty” Analizuje Lucas Aubin, dyrektor ds. badań w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Strategii (IRIS) oraz specjalista ds. geopolityki sportu, zauważając, że „Tenis to sport niezależny od międzynarodowych sportowców, którzy dużo podróżują według turniejów”. Słowo większość rosyjskich graczy, którzy nie mieszkają w Rosji, to „Trochę swobodniejszy niż większość innych sportowców trenujących w Rosji” Badacz kontynuuje. Podobnie jak Rublow, jej rodaczka Daria Kasatkina (ósma na świecie) publicznie wzywa do zakończenia wojny.

READ  Roland Garros: Imperial, Ega Swatik pokonuje Kasatkinę w finale

Pozostało Ci 60,84% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.