Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba mógł już znaleźć najbardziej odległą galaktykę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Teleskop Jamesa Webba mógł już znaleźć najbardziej odległą galaktykę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Zaledwie tydzień po ujawnieniu pierwszych zdjęć Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, najpotężniejszego teleskopu, jaki kiedykolwiek zbudowano, był już w stanie znaleźć najdalszą galaktykę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, która istniała 13,5 miliarda lat temu. Nazwany GLASS-z13, Rohan Naidoo z Centrum Astrofizyki z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że było to zaledwie około 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu, o 100 milionów lat młodsze od poprzedniego obserwowanego rekordu.

obiecujący

Jest głównym autorem publicznego badania rozkładu danych, zaczerpniętego z pierwszych trwających obserwacji Jamesa Webba i opublikowanego online dla wszystkich astronomów na planecie. Jednym z głównych zadań tego nowego teleskopu jest obserwowanie pierwszych galaktyk, które powstały po Wielkim Wybuchu, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu. W astronomii patrzenie daleko jest jak cofanie się w czasie. Na przykład światło słoneczne potrzebuje ośmiu minut, aby do nas dotrzeć, więc widzimy je tak, jak osiem minut temu. Patrząc jak najdalej, możemy zatem postrzegać światło tak, jak zostało wyemitowane miliardy lat temu.

Światło zostało wyemitowane z tej galaktyki 13,5 miliarda lat temu. Badanie to nie zostało jeszcze zrecenzowane, ale zostało opublikowane jako „wersja wstępna”, aby było szybko dostępne dla społeczności ekspertów. Rohan Naidu powiedział, że został wkrótce przesłany do czasopisma naukowego w celu publikacji. „Rekordy w astronomii już się chwieją”.Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA odpowiedzialny za naukę, napisał na Twitterze. „Tak, zwykle klaskam w obliczu recenzowanych odkryć naukowych. Ale to jest bardzo obiecujące!”Dodano z badania. Według Rohana Naidoo . inny zespół badawczy również osiągnął te same wyniki „Daj pewność siebie”.

Galaktykę obserwował instrument NiRcam, a odkryto ją na tzw „głębokie pole”, czyli szerszy obraz zrobiony z długim czasem naświetlania w celu wykrycia słabych odblasków. Osobliwością Jamesa Webba jest praca tylko w podczerwieni. Światło emitowane przez najstarsze przedmioty rozciąga się i „nieśmiałość” Całą drogę, przechodząc przez tę długość fali niewidoczną dla ludzkiego oka. A żeby namalować obraz tej galaktyki, dane były tak „Tłumacz” W widmie widzialnym: pojawia się wtedy jako czerwony okrąg z białym pośrodku. Rozmyty punkt w nieskończoności wszechświata.

READ  Wholesome Direct 2023: Le RECAP kończy 12 lat na Xbox! | Xbox One