Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA ogłasza możliwy start na Księżyc od 29 sierpnia

NASA ogłasza możliwy start na Księżyc od 29 sierpnia

Opublikowano śr., 20 lipca 2022 o 18:47

Data jest wreszcie bliska: NASA ogłosiła w środę, że misja Artemis 1, pierwsza misja amerykańskiego programu, która ma powrócić na Księżyc, może rozpocząć się 29 sierpnia.

Możliwe są dwie alternatywne daty: 2 lub 5 września, ustalone przez agencję kosmiczną. To aktualne ogłoszenie pojawiło się w rocznicę lądowania na Księżycu Apollo 11 20 lipca 1969 r.

Ponad pół wieku później Artemida powinna oznaczać powrót Amerykanów do tej gwiazdy, w tym pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby.

Jednak Artemis 1 nie będzie miał na pokładzie astronauty. Misja ma na celu przetestowanie nowej gigantycznej rakiety NASA, SLS, która będzie jej pierwszym lotem, oraz kapsuły Orion na jej szczycie, gdzie zostanie zainstalowana załoga Artemis 2.

Wystartuj z Cape Canaveral na Florydzie.

Gdy rakieta zostanie wprawiona w ruch, kapsuła poleci na Księżyc, gdzie ustawi się na orbicie przed powrotem na Ziemię.

Misja, w zależności od ostatecznej daty startu spośród trzech ogłoszonych, mogła trwać od 39 do 42 dni.

Orion już pierwszy raz poleciał w kosmos na test, w 2014 roku, kiedy został wystrzelony przez rakietę Delta IV. Ukończyła dwie rundy na ziemi, w szczególności w celu przetestowania swojej osłony termicznej.

Ale tym razem kapsuła powróci ze znacznie dalszej odległości, a zatem będzie musiała wytrzymać jeszcze bardziej ekstremalne warunki, gdy wróci do ziemskiej atmosfery: prędkość prawie 40 tys. km/h i temperatura „połowa ciepła słońce”. potwierdzone podczas konferencji prasowej Mike Sarafin, odpowiedzialny za misję w NASA.

Oprócz tego pierwszego celu misja musi wykazać zdolność statku do operowania w głębokim kosmosie i powrotu do zdrowia po wylądowaniu w oceanie pod koniec rejsu.

READ  Program obserwacji nieba we Francji

Start Artemis 1, pierwotnie zaplanowany na początek tego roku, musiał zostać przełożony, aby w czerwcu zakończyć test na wyrzutni.

Artemis 2 jest obecnie zaplanowany na 2024 rok. Pierwsza misja z astronautami na pokładzie nie wyląduje jeszcze na Księżycu, ale po prostu będzie krążył wokół niego.

Ten zaszczyt będzie zarezerwowany dla załogi Artemis 3, misji zaplanowanej najwcześniej na 2025 rok.

Ostatni raz ludzie wylądowali na Księżycu na Apollo 17 w 1972 roku.