Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Te pięć produktów spożywczych do spożycia w celu walki z cholesterolem

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ale przy nadmiarze krwi może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego konieczne jest kontrolowanie jego tempa i zmniejszanie go w razie potrzeby. Oto kilka produktów, które pomogą go obniżyć.

Błonnik i przeciwutleniacze

Wśród pokarmów, które powinny być preferowane w ramach diety obniżającej cholesterol, znajdziemy przede wszystkim owoce i warzywa, ponieważ są one bogate w błonnik rozpuszczalny (np. pektyny czy śluz) oraz Przeciwutleniacze.

Jak wyjaśnia dr Jean-Michel Cohen, błonnik ma zdolność zmniejszania „wchłaniania niektórych elementów znajdujących się w jelicie, takich jak cholesterol i jego pochodne”. Ze swojej strony przeciwutleniacze zmniejszają lub zapobiegają utlenianiu cholesterolu.

Gdy poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki, krąży on wolniej i ma tendencję do utleniania. A utleniony cholesterol jest bardzo toksyczny dla naszych tętnic” – wyjaśnia specjalista.

Wśród głównych przeciwutleniaczy znajduje się beta-karoten występujący w marchwi, szpinaku, koprze włoskim, kapuście włoskiej, boćwinie i morelach lub kwas askorbinowy (witamina C) występujący w papryce, cytrynach, kiwi, liczi, truskawkach i kapuście. i cytrusów.

awokado

Wiadomo również, że awokado ogranicza wchłanianie cholesterolu, ponieważ jest bogate w tokoferole (witaminę E) i zawiera sterole roślinne.

Znane również jako fitosterole, sterole roślinne są naturalnymi substancjami, które „mają szczególną postać chemiczną bardzo zbliżoną do cholesterolu”. Na poziomie jelitowym „konkurują z cholesterolem, ograniczając jego wchłanianie, a tym samym jego przenikanie do krwi”.

Znajduje się również w klasycznych margarynach lub wzbogacony sterolami roślinnymi i olejami roślinnymi (rzepakowy, sojowy, orzechowy, lniany, słonecznikowy, oliwkowy).

wszystkie ziarna

Kolejny sojusznik w walce z nadmiarem cholesterolu: produkty pełnoziarniste. Ziarna rafinowane, takie jak biały ryż lub biały chleb, najlepiej zastąpić kaszą gryczaną, kaszą bulgur, całym żyto, komosą ryżową, a nawet płatkami owsianymi.

Beta-glukan w płatkach owsianych „spowalnia wchłanianie glukozy i tłuszczu, co pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zwiększyć „dobry” cholesterol – dodaje dr Cohen, autor wytycznych. Co jem… kiedy jem mają cholesterol” (wydanie w miękkiej okładce) i „Odżywiaj swoje zdrowie” (wyd. 1)..

rośliny strączkowe

Zaleca się również spożywanie pokarmów należących do rodziny strączkowych, takich jak ciecierzyca, groch, fasola, soczewica czy fasola. Dietetyk zaleca dodawanie do każdego posiłku „gotowanych i/lub surowych warzyw, porcji owoców i zbóż lub roślin strączkowych”.

tłusta ryba

Na koniec możemy zacytować Ryby Kwasy tłuszczowe, takie jak tuńczyk, sardynki, makrela, łosoś, a nawet śledź, które zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają zwalczać nadmiar cholesterolu LDL.

READ  Wybierz się w podróż dookoła świata w dwie minuty na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! (Wideo)