Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czarna dziura została po raz pierwszy odkryta w gromadzie gwiazd

Astronomowie po raz pierwszy odkryli czarną dziurę w bardzo małej gromadzie gwiazd poza naszą galaktyką, dzięki metodzie obiecującej nowe odkrycia tych trudnych do dokładnych obiektów, jak ujawniono w badaniu w czwartek, 11 listopada.

„We wszechświecie jest wiele czarnych dziur, ale nie znamy ich, ponieważ ich nie widzimy”wyjaśniła Sarah Saracino, astrofizyk z Astrophysical Research Institute na Uniwersytecie w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Przypisywany im czarny kolor odzwierciedla jedynie fakt, że te gwiazdy są z definicji niewidzialne. Jego siła grawitacyjna jest tak silna, że ​​nawet światło nie może z niej uciec.

Można je wykryć pośrednio, przez promieniowanie emitowane w ich granicach, gdy pochłaniają materię, lub przez powstałe fale grawitacyjne, na przykład przez połączenie dwóch czarnych dziur. Choć nie bardziej bezpośrednio, gdy bliskość czarnej dziury do pobliskiej gwiazdy zakłóca jej orbitę.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Nauka: Bezprecedensowa czarna dziura ujawniła zbiorowe spiski badaczy

„Mała” czarna dziura o jedenastu masach Słońca

Dzięki tej najnowszej technologii zespół kierowany przez panai Sarasino odkrył czarną dziurę o masie około 11 słońc, znajdującą się w gromadzie gwiazd NGC 1850 w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce blisko Drogi Mlecznej, oddalonej o około 160 tysięcy lat świetlnych. Ta „mała” czarna dziura nieznacznie zniekształca pobliską gwiazdę, która waży pięć mas Słońca. „Po raz pierwszy ta technologia została odkryta w bardzo małej grupie”., poza naszą galaktyką Drogi Mlecznej, mówi naukowiec, którego badania pojawiają się w: Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Aby go znaleźć, naukowcy wykorzystali MUSE, spektrometr szerokiego pola, zainstalowany zaledwie kilka lat temu na Bardzo Dużym Teleskopie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile. dozwolony„Monitorowanie gęsto zaludnionego obszaru”Według Sebastiana Kammanna, współautora badania, cytowanego w komunikacie prasowym ESO, „Dzięki informacjom o tysiącach gwiazd naraz, dziesięć razy więcej niż jakikolwiek inny instrument”..

Względna młodość grupy – mniej niż 100 milionów lat – jest atutem, ponieważ „Znaleźliśmy rodzaj czarnej dziury, która jest bardzo odmienna, co oznacza, że ​​powstały bardzo niedawno”Sarah Saracino wyjaśnia. Nie mieli więc czasu na wygnanie, „Jak w bardzo starych konstelacjach”Ani do interakcji prywatnie ze sobą.

READ  Maram Kerr, pierwszy Senegalczyk nazwany na cześć asteroidy
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Odkryj tajemnicę czerwonych oczu Jowisza

Fakt, że jest jeszcze młody ” Lekki „ Szczególnie interesujące dla naukowców chcących scharakteryzować pełny zakres czarnych dziur. Od tych o masach „gwiazdowych”, takich jak ta zidentyfikowana przez zespół Sarah Sarasino, do supermasywnych mas do kilku milionów mas Słońca, w tym „pośredników”, których istnienie wciąż jest kwestionowane.

Świat z AFP