Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Te filmy pokazują rozmiar chmury kosmicznych śmieci generowanych przez ostrzał rosyjskich rakiet antysatelitarnych

Kosmiczne śmieci ze zniszczenia starego rosyjskiego satelity już spowodowały problemy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i mogą spowodować więcej. Filmy pozwalają na lepszą wizualizację jego trajektorii oraz bliskości do innych urządzeń kosmicznych.

16 listopada Rosja zniszczyła jednego ze swoich starych satelitów ogniem rakietowym. To, co było testem wojskowym oceniającym niszczycielską zdolność satelitów tego kraju, zostało szeroko skrytykowane przez wiele organizacji, jak nasa.

Ten strzał, niszcząc starego satelitę, stworzył przede wszystkim wiele kosmicznych śmieci, które będą reprezentować długoterminowe zagrożenie, specjalnie dla Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. z Zdjęcia wraku zostały już zrobione Dzięki sieci teleskopów, ale wiele wizualizacji w filmach, Dostrzeżony przez The Verge A wdrażane przez różne organizacje, jeszcze lepiej mieć świadomość liczby wraków – i problemu, jaki faktycznie powodują.

Możesz sobie wyobrazić kosmiczne śmieci generowane przez wystrzelenie rosyjskiej rakiety // Źródło: Ansis

Wizualizacje, które pozwalają zorientować się w zakresie problemu

NASA ściśle monitoruje kosmiczne śmieci, z Francji, ale także przez wiele organizacji, aby móc uniknąć potencjalnych przyszłych zagrożeń. Tak jest w przypadku EUSST (European Union for Space Monitoring and Tracking), Europejskiej Agencji Śledzenia i Monitorowania Przestrzeni Kosmicznej. W ramach projektu EUSST wdrożono już kilka modeli tego efektu i jego konsekwencji, a wnioski są imponujące: powstałe w ten sposób śmieci kosmiczne są rozrzucone na coraz większym obszarze. Według agencji może to mieć wpływ”. O bezpieczeństwie europejskiej infrastruktury kosmicznej ».

Unia Europejska SST opublikowała również inny film, na którym możemy zobaczyć orbitę kilku aktywnych urządzeń kosmicznych oraz orbitę kosmicznych śmieci z satelity. Na tym filmie czerwone kropki reprezentują kosmiczne śmieci (co nie jest skalą, która identyfikuje EUSST), a białe linie reprezentują trajektorie samolotów. Wynik jasno pokazuje, że w niektórych miejscach gruz przechodzi niebezpiecznie blisko tych urządzeń.

Inna organizacja stworzyła bardzo dokładne mapy, które podsumowują sytuację. AGI, firma inżynierska, opublikowała film pokazujący, jak blisko wrak znajduje się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Hubble nadal zadziwia nas tym obrazem jednej z najjaśniejszych gwiazd galaktyki

Z biegiem czasu szczątki te będą coraz trudniejsze do wyśledzenia ze względu na ich rozprzestrzenianie się. Hugh Lewis, profesor z University of Southampton, który specjalizuje się w kosmicznych śmieciach, powiedział The Verge, że „ Chmura gruzu będzie się zmieniać z czasem. Fragmenty szczątków na niższych orbitach będą spadać na Ziemię szybciej, podczas gdy te z wyższych regionów pozostaną w kosmosie dłużej. „, zauważyć. Wyzwanie dla agencji kosmicznych na nadchodzące lata.

Zobacz świat zprzestrzeń

Kredyt fotograficzny dla osoby:
EUSST

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo