Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Te 10 niesamowitych zdjęć Drogi Mlecznej pokazuje, jak nasza galaktyka rozświetla niebo

Nie potrzebujesz teleskopu, aby zobaczyć Drogę Mleczną, ale nasza galaktyka nie zawsze jest widoczna na nocnym niebie. Fotografowie zwykle muszą czekać na idealny czas – przed wschodem słońca, kiedy zachodzi księżyc – aby uchwycić rozgwieżdżoną scenę. Niebo powinno być również wolne od zanieczyszczeń świetlnych pochodzących z budynków miejskich lub satelitów. Ale w odpowiednich warunkach galaktyka rozwija się na niebie w wielokolorowej gamie, która może przypominać kuzynkę nocnej tęczy.

Blog o fotografii podróżniczej Podnieś atlas Niedawno w ramach konkursu pojawiło się 25 zdjęć przedstawiających to zjawisko Fotograf Roku Drogi Mlecznej. Podczas gdy półkula południowa oferuje ogólnie najlepsze widoki, zdjęcia zostały zrobione w 12 różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.

Przeczytaj także – 27 zapierających dech w piersiach zdjęć wykonanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ponieważ nie ma ani jednego zwycięzcy konkursu, oto 10 najbardziej niesamowitych zdjęć w grupie.

Fotograf Briony Richards wykonał to ujęcie przedstawiające serce Drogi Mlecznej tuż przed świtem w Parku Narodowym Capitol Reef w stanie Utah w USA.

Brioni Richards / Capture Atlas

Jądro Drogi Mlecznej, czyli bańka, jest mieszaniną starożytnych gwiazd, gazu i pyłu.

Na zachodzie w stanie Utah Droga Mleczna czai się przed kamienną jaskinią przy pomniku Grand Staircase-Escalante.

Spencer Welling / Capture the Atlas

Fotograf Spencer Welling napisał w podpisie: „Ze względu na swoje oddalenie, ten pokój z naturalnego kamienia zapewnia jeden z najczystszych i najpiękniejszych widoków na Drogę Mleczną”. Pustynie południowo-zachodniego Utah są doskonałym miejscem do obserwacji gwiazd, ponieważ tak duża część lądu jest osłonięta, a bardzo mało światła miejskiego zanieczyszcza nocne niebo.

Słynna konstelacja Drogi Mlecznej, Krzyża Południa, unosi się nad wulkanem Villarrica w Chile, na tym zdjęciu autorstwa Tomasa Słowińskiego.

Thomas Slovinsky / Capture the Atlas

Thomas Słowiński wykorzystał konstelację jako wskazówkę do określenia położenia południowego bieguna niebieskiego, czyli punktu na niebie bezpośrednio nad południową osią Ziemi. Jego zdjęcie przedstawia również dwie widoczne mgławice, obłok pyłu i gazu, w którym formują się nowe gwiazdy. Mgławicę Worek Węgla w gwiazdozbiorze Krzyża Południa można zobaczyć jako ciemną plamę bezpośrednio nad wulkanem. Znajduje się około 590 lat świetlnych od Ziemi. W lewym górnym rogu Mgławica Carina świeci różowo na niebie. Znajduje się około 8500 lat świetlnych od Ziemi.

READ  Po Księżycu Indie wysyłają sondę na Słońce

Nawet niektóre z największych wodospadów na świecie, takie jak Iguazu w Brazylii, wydają się małe w porównaniu z Drogą Mleczną.

Victor Lima / Capture the Atlas

Fotograf Victor Lima potrzebował specjalnego pozwolenia na zrobienie tego zdjęcia. Spędził cztery dni w Parku Narodowym Iguazu, gdzie nocą wędrują tygrysy. Jego zdjęcie przedstawia Drogę Mleczną obok jednego z głównych wodospadów parku, „Santa Maria Leap”. Możesz dostrzec Saturna tuż nad wodospadem, tuż pod jądrem Drogi Mlecznej.

Przeczytaj także – Ten rekonstrukcyjny obraz Drogi Mlecznej wymaga dwunastu lat pracy

Kompleks wulkaniczny Ijen na Jawie w Indonezji w nocy wypluwa elektryczne niebieskie płomienie z powodu spalania siarki w kontakcie z powietrzem. Kolory są wspaniałym uzupełnieniem Drogi Mlecznej.

Gary Behztara / Pick up the Atlas

„Niebieskie płomienie zapaliły się tuż pod górą, podczas gdy Droga Mleczna nadal się wznosi” – napisał w podpisie fotograf Gary Behztara.

Fotograf Jose Luis Cantabrana prawie zrezygnował z robienia tego złowrogiego zdjęcia w Wiktorii w Australii.

Jose Luis Cantabrana / Capture the Atlas

Cantabrana napisał w swoim podpisie: „Przyniosłem ze sobą nowy sprzęt, Star Tracker i gdy tylko zacząłem go nosić, wiedziałem, że noc będzie ciężka”. Dodał: „Po wielu nieudanych próbach wyrównywania południowego bieguna niebieskiego byłem gotów się poddać, ale postanowiłem zrobić zdjęcie i zobaczyć, co się stanie z powstaniem jądra galaktycznego”. Rezultatem jest zacieniony obraz Drogi Mlecznej majaczącej nad wybrzeżem.

Na północy Australii galaktyka tworzy eteryczny łuk nad wydmami w kształcie półksiężyca

Daniel Thomas Gome / Capture the Atlas

Fotograf Daniel Thomas Jom opuścił swój dom w Sydney, aby zrobić ten widok na jezioro Mongo w Nowej Południowej Walii. W swoim komentarzu do miejsca napisał, że był „z innego świata”. „Duże, szorstkie ściany otaczają krętą ścieżkę prowadzącą do iglicy pośrodku na zachodzie” – powiedział. „Był tylko jeden sposób, by wymierzyć sprawiedliwość, a była to panorama Drogi Mlecznej w kilku warstwach”.

READ  Centaurus: czarna erupcja wulkanu zajmująca 16-krotność wielkości księżyca na niebie

W Nowej Zelandii fotograf Larryn Ray wspinał się przez 4 godziny, aby zrobić to zdjęcie w hałaśliwą noc.

Larryn Ray / Snap the Atlas

Laren Ray wykonał to zdjęcie nad szczytem Phanthams, częścią wulkanu Mount Taranaki. Był zmuszony holować swój sprzęt 2000 metrów nad poziomem morza, przy wietrze prawie 70 km / h i temperaturach bliskich -15 stopni Celsjusza.

Fotograf Antonio Solano spotkał się z bardziej idealnymi warunkami – czystym niebem i bezwietrznym wiatrem – na hiszpańskiej La Palmie.

Antonio Solano / Capture the Atlas

Antonio Solano zrobił to zdjęcie ostatniej nocy swojej podróży na wyspę. Roque de los Muchachos to skaliste wzgórze położone w najwyższym punkcie wyspy, u podnóża Drogi Mlecznej.

Miesiące zimowe zwykle nie są idealne do oglądania Drogi Mlecznej, ale ujemne temperatury nie powstrzymały Pablo Ruiza przed zrobieniem tego zdjęcia w Riano w Hiszpanii.

Pablo Ruiz / Capture the Atlas

Najlepszy czas na obserwację Drogi Mlecznej to zazwyczaj maj i czerwiec. Jednak galaktykę można nadal obserwować na półkuli północnej od lutego do października, a na półkuli południowej od stycznia do listopada.

Oryginalna kopia: Aria Bendix / Insider

Przeczytaj także – Nowe zdjęcie przedstawia najstarszą galaktykę spiralną, jaką kiedykolwiek widziano