Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tänak wystąpi przed SS1 w czwartkowy wieczór

Tänak wystąpi przed SS1 w czwartkowy wieczór

Czwartek rozpoczniemy od tradycyjnego odcinka testowego z Ottem Tanakiem, twórcą najszybszych torów otwierających Rajd Polski.

Ott Tänak kontynuował dobrą passę w Rajdowych Mistrzostwach Świata, obejmując prowadzenie podczas 80. Rajdu ORLEN Rally Poland Shakedown w czwartkowy poranek za kierownicą swojego i20 N Rally1.

Polska pierwszym Donakiem na Shakedown

Estoński kierowca rozpoczyna siódmą rundę od zwycięstwa w ostatnim rajdzie na Sardynii. Uważany za ulubieńca fanów na szybkich drogach gruntowych w Polsce, Danak podczas rozgrzewki w Lubivo był o 1,1 sekundy szybszy od swojego najbliższego rywala Thierry’ego Neuville’a.

Tänak zdobył punkt, a Rajd Polski z Mikołajek powrócił do mistrzostw po siedmiu latach przerwy. Przebicie opony kosztowało go tyle, co byłoby jego dziewiczym zwycięstwem na końcowych etapach edycji 2016.

„Naprawdę podoba mi się ten rajd, ale nigdy nie udało mi się go wygrać” – powiedział. „To cel, o który chcę walczyć, ale przekonamy się o tym w ten weekend. Poza tym będzie to bardzo wymagający rajd z bardzo dużą prędkością. Mamy nadzieję, że mamy dobrego szpiega – to jest tutaj kluczowa stawka”.

Lider mistrzostw sprawił kibicom kłopoty, gdy podczas swojej pierwszej jazdy testowej w Neuilly lekko wypadł z drogi, uderzając belą w tylny róg swojego Hyundaia i uszkadzając niektóre kosmetyki. Na koniec wyścigu miał 0,7 sekundy przewagi nad trzecim w kolejności Adrianem Fourmaux.

Andreas Mikkelsen, który zwyciężył w Polsce w 2016 roku, za kierownicą innego Hyundaia zajął czwarte miejsce, dwie dziesiąte sekundy przed Mārtiņšem Seskiem, debiutując na najwyższym poziomie. Seks z Łotwy ustanowił piąty najszybszy czas w swojej czwartej próbie na podium, prowadząc niehybrydową Pumę.

Elfin Evans był drugi po swoim pierwszym przejeździe treningowym, ale pod koniec sesji spadł na szóstą pozycję. Za nim jego kolega z Toyoty, Calle Rowanbere, po gorączkowych przygotowaniach rozpoczął wyścig i wszedł na boisko po jedenastej, aby zastąpić Sébastiena Ogiera.

© WRC