Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tak działają nowe szczepionki

Tak działają nowe szczepionki

Adaptacja do ewolucji wirusów

Wirus choroby COVID-19, SARS-CoV-2, ma zdolność mutacji, podobnie jak inne wirusy. To naturalny mechanizm: wirusy replikują się i mogą wystąpić przypadkowe modyfikacje genetyczne, w zależności od ich replikacji DNA.

Pierwsze szczepionki zostały opracowane z początkowego szczepu znanego jako Wuhan. Od tego czasu pojawiły się inne warianty, takie jak Delta czy Omicron. Ten ostatni w rzeczywistości reprezentuje grupę wariantów, których kilka podlinii jest obecnie w obiegu, takich jak BA.1. Omicron i jego podwarianty dominowały przez cały 2022 r. i wkrótce zastąpiły poprzednie warianty Alpha i Delta. Obecnie w Europie i Stanach Zjednoczonych dominuje zasadniczo podwariant BA.5 firmy Omicron.

Aby lepiej reagować na te mutacje, grupy farmaceutyczne dostosowują swoje szczepionki. Koncepcja nie jest nowa: np. w przypadku szczepień przeciwko grypie stosuje się poczwórne szczepionki – opracowane z wykorzystaniem składników z dwóch szczepów wirusa grypy A i dwóch szczepów wirusa grypy typu B.

Szczepionki biwalentne

W przypadku Covid, tak zwane szczepionki biwalentne mają ten sam cel: edukowanie układu odpornościowego do rozpoznawania wielu napastników. Tak więc tandemowa amerykańsko-niemiecka firma Pfizer-BioNtech zaadaptowała swoją pierwszą szczepionkę (Comirnaty) przeciwko szczepowi Wuhan na przybycie Omicron. Teraz dostarcza dawkę przypominającą biwalentnej szczepionki Omicron BA.1, która zawiera zarówno mRNA oryginalnego wirusa Sars-CoV-2, jak i mRNA wariantu Omicron BA.1. To było serum Licencjonowany przez Europejską Agencję Leków na początku września. Pfizer twierdzi, że w tym roku będą gotowe setki milionów dawek.

Spikevax, szczepionka amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna, również została zaadaptowana w postaci biwalentnej szczepionki przeciwko BA.1, na tej samej zasadzie co Pfizer. Surowica Omicron BA.1 została zatwierdzona w Kanadzie również przez Europejską Agencję Leków na początku września.

Oprócz Moderny i Pfizer/BioNTech w przygotowaniu są inne szczepionki biwalentne. Dotyczy to w szczególności kandydata na szczepionkę z francuskich i brytyjskich laboratoriów Sanofi i GSK ukierunkowaną na szczepy Delta i Beta.

READ  Coca-Cola wprowadza limitowaną edycję o tematyce kosmicznej

Dostęp do podzmiennych BA.4 i BA.5

Laboratoria pracują nad innymi biwalentnymi szczepionkami, które oprócz oryginalnego szczepu są ukierunkowane na podwarianty Omicron, BA.4 i BA.5, które stają się coraz bardziej powszechne.

W Europie prym wiodą firmy Pfizer i BioNTech. Pod koniec sierpnia otrzymali awaryjne zezwolenie od Food and Drug Administration (FDA) na biwalentną szczepionkę przeciwko BA.4 i BA.5. Otrzymali również zielone światło od Europejskiej Agencji Leków 12 września.

Ze swojej strony Moderna opracowała również biwalentną szczepionkę ukierunkowaną na BA.4/5: ta ostatnia jest obecnie zatwierdzona tylko w Stanach Zjednoczonych, a jeszcze nie w Unii Europejskiej. Moderna wyjaśnia jednak, że biwalentne serum anty-BA.1 Spikevax „demonstruje, że […] Również wyższa odpowiedź przeciwko podliniom Omicron BA.4/5 w porównaniu ze szczepionką pierwszej generacji. Jednak z powodu braku pełnych danych klinicznych profesor Antoine Flahaut, dyrektor Instytutu Zdrowia Globalnego na Uniwersytecie Genewskim, mówi, że jest ostrożny, jeśli chodzi o „przewyższenie wydajności” nowych szczepionek biwalentnych w porównaniu z pierwszymi preparatami.

Jakieś szczepionki na kampanię jesienną?

Według Generalnej Dyrekcji Zdrowia Francja wydała zamówienia na kilka milionów szczepionek Wuhan/BA.1 i Wuhan/BA.5 od Pfizer/BioNTech i Moderna. Dawki te zostaną udostępnione aptekom i ośrodkom szczepień po wydaniu przez Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) opinii w sprawie miejsca tych nowych szczepionek we francuskiej strategii szczepień.

Złożono również zamówienia od laboratoriów Sanofi (monowalentna beta) i hiszpańskiej Hebra (alfa beta biwalentna), których szczepionki są nadal badane przez Europejską Agencję Leków, ale nie spodziewano się ich przed końcem roku, zestawy DGS.