Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja chce zwiększyć swoją rolę w podboju kosmosu

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, który rozpoczął się z fanfarami w ten weekend w Paryżu, ma na celu powrót Francji do centrum wielkiej geopolitycznej i ekonomicznej gry podboju kosmosu. Niedziela 18 września Elżbieta Burne Zapowiedział kopertę o wartości 9 miliardów euro dla sektora kosmicznego w ciągu najbliższych trzech lat.

kosmiczne pole bitwy

Mówiąc konkretnie, duża część tego budżetu została już przydzielona: 1,5 miliarda euro wyjdzie z francuskiego planu naprawczego do 2030 r., a fundusze na Cnes, francuskie centrum kosmiczne, są przewidziane w wieloletnim programie badawczym, który został już poddany pod głosowanie. Pięć miliardów euro z dziewięciu będzie w końcu pochodzić z ustawy o programowaniu wojskowym, która obowiązuje do 2025 roku.

Francuski rząd podał kilka wskazówek w ostatnich miesiącach, zanim wyraźnie założono, że Francja powinna stać się militarną potęgą kosmiczną. „Nie możemy być naiwni w uzbrajaniu przestrzeni, Pokonaj Elizabeth Bourne. Staje się polem konfrontacji samym w sobie, nie jest już fantazją. » Aby bronić się przed możliwą ingerencją z zagranicy, ale nie iść w pojedynkę: Francja musi przekonać swoich europejskich partnerów do otwarcia stypendiów z okazji zbliżającej się Konferencji Europejskich Ministrów Kosmicznych.

Spotkanie to zaplanowano na koniec listopada, a spotkanie to ma na celu ustalenie budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 2024 roku. Josef Schbacher, szef Europejskiej Agencji Kosmicznej, liczy na zwiększenie czterech miliardów dolarów, o łącznym budżet 18 mld euro. euro w ciągu trzech lat. Temat eksploracji człowieka będzie na stole. Europa nie ma obecnie własnych taksówek do wysyłania astronautów i jest zależna od Stanów Zjednoczonych lub Rosji, w zależności od napięć geopolitycznych.

Grupa Ariane chce zamienić się w wielokrotnego użytku „cegły”

Na froncie branżowym przyjmujemy te inwestycje z zadowoleniem, a przede wszystkim prowadzimy politykę, która jest mocno skierowana do nich „Preferencja europejska” W zakresie zaproszeń do składania ofert i rozwoju. Grupa Ariane, która doświadcza opóźnień z Ariane 6, wykorzystała Kongres do zaprezentowania projektu sceny rakietowej wielokrotnego użytku. „Susie”, jak to się nazywa, ma zastąpić owiewkę wyrzutni, górną część, w której będzie znajdować się ładunek lub astronauci do wysłania.

READ  Osoby w wieku powyżej 65 lat, które zaraziły się Covid-19, są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w ciągu roku

Obecnie w fazie koncepcyjnej ten etap wielokrotnego użytku powinien być kompatybilny z przyszłymi pociskami rakietowymi Ariane 6. Jego wewnętrzna kubatura 40 metrów sześciennych umożliwi przewóz ładunku, załogi do pięciu osób oraz wizerunku kapsuły kosmicznej. Europejska Agencja Kosmiczna i Komisja Europejska również wzywają do odnowienia europejskich ambicji kosmicznych w zakresie eksploracji i lotówkogut Morena Bernardini, dyrektor ds. strategii w Ariane Group, powiedziała: Susie jest szczególnie inteligentną odpowiedzią na przyszłe potrzeby usług kosmicznych i transportu zautomatyzowanego lub załogowego. »

Ten projekt dołącza do innych „cegieł” wielokrotnego użytku, które są opracowywane w gamie Ariane, takich jak silnik Prometheus, który będzie wyposażać przyszłe rakiety po Ariane 6, oraz pierwszy etap Themis. Rakiety wielokrotnego użytku, które są obecnie tylko u Amerykanów w SpaceX, powinny umożliwić obniżenie kosztów kosmicznego wyścigu.