Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sztuczka dwóch grup, aby pożreć światowy rynek papieru

Na światowym rynku artykułów piśmiennych ci dwaj giganci mają zupełnie inną reputację. Pierwsza jest rzadka lub prawie taka: jest to azjatycka indonezyjska masa celulozowo-papiernicza (APP). Firma była regularnie oskarżana o wylesianie w ciągu ostatnich 20 lat i nigdy nie udało jej się przekonać ludzi o powadze jej zobowiązań środowiskowych.

Następnie istnieje program Paper Excellence. Ta kanadyjska grupa z wieloma celulozowniami działa na rzecz przemysłu i miejsc pracy w Ameryce Północnej i Europie. Wiosną 2022 roku jej spółka zależna Fiber Excellence SAS została doceniona przez francuskie związki zawodowe i organizacje ekologiczne ” bezpieczeństwo „wraz z Veolia, fabryką papieru makulaturowego Chapelle-Darblay, niedaleko Rouen (Seine-Maritime).

Dwa imperia rozdzielone wszystkim? Jednak często znajdują się one w rękach tej samej indonezyjskiej rodziny Widjaja, stojącej na czele konglomeratu Sinar Mas. Ojciec, Teguh, będzie kierował Asia Pulp and Paper do 2022 roku, podczas gdy syn, Jackson, będzie kierował programem Paper Excellence. Pomimo tej rodzinnej więzi obie firmy twierdzą, że są całkowicie odrębnymi podmiotami: żadna nie powinna obwiniać jednej za nadużycia drugiej.

Przeczytaj także ankietę: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Sektor drzewny: francuskie władze w pułapce „wymuszenia siły roboczej”

Ale ta historia to tylko fasada. Wbrew temu, co twierdzi rodzina Widjaja, obie grupy faktycznie działają jako jedna osoba i oszukują władze na całym świecie. Świadczy o tym śledztwo ws świat Przeprowadzone z kilkoma mediami partnerskimi w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w ramach projektu Deforestation. Szkody w środowisku, praktyki antykonkurencyjne, wymuszanie miejsc pracy… Dochodzenie w sprawie mgławicy, która ma zdominować światowy rynek masy papierniczej.

Wylesianie Inc. , międzynarodowe śledztwo

Zakończenie wylesiania do 2030 r. Jest to zobowiązanie podjęte przez sto krajów na COP26 w Szkocji pod koniec 2021 r., ale jego osiągnięcie jest nadal bardzo niepewne. Błędy w przepisach, pozbawieni skrupułów producenci i certyfikaty… Ankieta „Deforestation Inc.” International ujawnia mechanizmy, które umożliwiają ekologiczne drapieżnictwo. W środku znajduje się stu czterdziestu dziennikarzy z około czterdziestu partnerskich mediów Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ)Z którego światPracowałem nad tym projektem.

READ  Grupa Dwudziestu spotka się w Rzymie, czy będzie w stanie przekonać się o klimacie?

Dziwne losy się skrzyżowały

Aby zrozumieć sztuczkę Asia Pulp and Paper, trzeba cofnąć się o piętnaście lat. W październiku 2007 roku międzynarodowa organizacja pozarządowa (NGO) Forest Stewardship Councilktóra posiada etykietę FSC dla zrównoważonej gospodarki drewnem, wyklucza APP ze względu na swoje zaangażowanie w praktyki wylesiania.. Decyzja obowiązuje do dziś z powodu braku przekonujących wysiłków ze strony producenta papieru.

Przeczytaj nasze archiwum (styczeń 2008): Firma papiernicza oskarżona o niekontrolowane wylesianie w Indonezji

Certyfikat FSC jest niezbędny, aby uzyskać dostęp do niektórych rynków, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie, a także umożliwia sprzedaż produkcji po wyższej cenie. Tym samym jego strata trwale nadszarpnęła reputację i biznes APP. „Ich historia środowiskowa jest katastrofalna i dobrze udokumentowana. Zniszczyli ponad milion hektarów lasów w Indonezji.”Świadek Grant Rossoman, ekspert ds. leśnictwa Greenpeace. W 2011 roku organizacja pozarządowa Kampania przeciwko grupie Wywierając presję na wielu swoich klientów, którzy wystąpili jako partnerzy w wylesianiu. Marki zabawek Mattel, Lego, a nawet Disney przestały zaopatrywać się w opakowania z Indonezji.

Masz do przeczytania 82,38% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.