Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: w Bachmucie Zełenski ostrzega, że ​​„intensywność walk rośnie”

10:27

Według ministra spraw zagranicznych Ukraina „przeżyła najtrudniejszą zimę w swojej historii”.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba pogratulował na Facebooku, że Ukraina „przeżyła najcięższą zimę w swojej historii”, naznaczoną intensywnymi rosyjskimi bombardowaniami, które poczerniały miliony ludzi. „Ukraina pokonała zimowy terror” – dodał.

10:14

Prezydent Węgier wzywa swój parlament do ratyfikowania przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Prezydent Węgier Katalin Novak zwróciła się do parlamentu o ratyfikację członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO „tak szybko, jak to możliwe”, ponieważ prawodawcy rozpoczynają debatę nad klauzulą ​​po miesiącach impasu. Moje stanowisko jest jasne: w obecnej sytuacji członkostwo Szwecji i Finlandii jest uzasadnione. Mam nadzieję, że Zgromadzenie Narodowe jak najszybciej podejmie mądrą decyzję! ”, rozpoczęła na Facebooku. Obecnie Węgry i Turcja to dwaj członkowie NATO, którzy jeszcze nie ratyfikowali przystąpienia Szwecji i Finlandii.

09:57

Rosjanie wzmacniają swoją pozycję obronną na Krymie

Według szefowej ukraińskiego centrum prasowego Południowego Dowództwa Operacyjnego Natalii Homenyuk, Rosjanie podejmują obecnie działania mające na celu wzmocnienie pozycji obronnych na wypadek ukraińskiego ataku. Według niej na Krym przybyli rekruci z Rosji.

09:44

Zakażenie 52-letniego mężczyzny i 13-letniego chłopca w obwodzie charkowskim

Rano w obwodzie charkowskim doszło do trzech ataków. Według lokalnych władz 52-letni mężczyzna i 13-letni chłopiec zostali ranni w miejscowości Czuhujew.

09:21

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosjanie chcą dotrzeć do Kijowa dronami

Ukraińskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że zestrzeliło 11 z 14 dronów wystrzelonych w nocy 27 lutego. Według brytyjskiego wywiadu Rosja zaczęła latać dronami z regionu briańskiego, aby szybciej dotrzeć do Kijowa.

09:09

Energetyka jądrowa: „Sytuacja całkowicie się zmieniła w 2023 roku” według Pannier-Runacher

Minister transformacji energetycznej Agnes Bagnier-Ronacher była w środę rano przy mikrofonie Franceinfo. I przyznaje, że „w 2023 roku sytuacja całkowicie się zmieniła”, odnosząc się do kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie. – Naszym problemem jest ponowne uruchomienie produkcji jądrowej – zapewnia minister, odnosząc się do sześciu reaktorów, które powinny powstać. Od 2027 r. według niej kolejny reaktor powstanie w elektrowni Penleigh w Normandii. „Logika polega na tym, aby mieć więcej energii jądrowej i więcej energii odnawialnej” – zapewnia Agnès Pannier-Runacher.

08:50

Chiny właśnie importowały rosyjski uran

Według Bloomberga Chiny właśnie sprowadziły rosyjski uran. Oczekuje się, że ten chiński import będzie zasilał nowy reaktor na wyspie Changpio, zaledwie 220 kilometrów od północnego wybrzeża Tajwanu. Reaktor ten jest jednym z najlepiej monitorowanych obiektów jądrowych na świecie. Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu spodziewają się, kiedy zacznie działać w tym roku. Według Stanów Zjednoczonych miejsce to będzie w stanie produkować pluton nadający się do broni, co może pomóc Pekinowi czterokrotnie zwiększyć zapasy głowic bojowych w ciągu najbliższych 12 lat.

READ  Mubasher - Izrael i Palestyna: Waszyngton po raz trzeci odrzuca wspólną deklarację Rady Bezpieczeństwa ONZ

08:01

Twierdzono, że chińska firma satelitarna dostarczyła siłom Wagnera zdjęcia lotnicze

Według cytowanego przez Sky News Daniela Kretenbrinka, podsekretarza stanu USA ds. operacje.

07:51

Do 15 lat więzienia za zniesławienie rosyjskich sił zbrojnych

W parlamencie właśnie złożono poprawki do krajowej ustawy o cenzurze. Nowelizacja przewiduje karę do 15 lat więzienia za komentarze dyskredytujące wojsko lub siły Wagnera interweniujące na Ukrainie. Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin ostrzegł, że „wszelkie publiczne rozpowszechnianie świadomie fałszywych informacji o wojsku” będzie karane.

07:39

Blinken i Ławrow przybywają do Indii na spotkanie G20

Starszy dyplomata USA Anthony Blinken i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mają spotkać się w New Delhi na szczycie G20. Jednak spotkanie między dwoma mężczyznami jest mało prawdopodobne, którzy nie byli w tym samym pokoju od czasu spotkania G-20 na Bali w lipcu. Dwudniowe spotkanie w New Delhi ministrów spraw zagranicznych G20 jest następstwem spotkania ministrów finansów, którzy nie mogli uzgodnić w sobotę wspólnego oświadczenia z powodu rozbieżności w sprawie konfliktu na Ukrainie.

07:33

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nadal niepokoi się o elektrownię w Zaporożu

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że nadal jest zaniepokojony sytuacją w elektrowni Zaporoże. Eksperci MAEA obecni na miejscu od początku stycznia poinformowali, że od poniedziałkowego popołudnia słyszeli około 20 „detonacji”, „najwyraźniej w pobliżu elektrowni, która znajduje się na linii frontu aktywnej strefy bojowej”.

07:29

W rejonie Nikopola słychać było nowe eksplozje

W rejonie Nikopola słychać było nowe eksplozje. Według członka rady regionalnej Dniepropietrowska w Telegramie, w nocy miasto i jego okolice zostały już osiem razy zaatakowane ciężką artylerią. Wśród celów była linia gazowa, sieć elektryczna i „firma transportowa”, według wstępnego raportu, która nie spowodowała żadnych ofiar.

07:22

Administracja Bidena twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Ukraińcy kierują broń na czarny rynek

Część republikańskich przedstawicieli w Kongresie USA wezwała administrację Bidena do zweryfikowania prawidłowego wykorzystania miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Administracja USA właśnie potwierdziła, że ​​cała amerykańska broń wysłana na Ukrainę jest używana „zgodnie z jej przeznaczeniem i z maksymalnym skutkiem i nie ma dowodów na przekierowanie pomocy wojskowej z Ukrainy”. Podsekretarz obrony USA ds. politycznych, Colin H. Cale, powiedział przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, że „nie ma dowodów na zmianę rynku”. Zauważył, że gdyby niektóre z tych systemów zostały przejęte, zostałyby one przejęte przez Rosjan, co na polu bitwy „zawsze się zdarza”.

READ  Siły rosyjskie zmieniają taktykę i zajmują miasto Solidar

06:54

Nowy ukraiński atak dronem na rosyjskie lotnisko wojskowe?

Wybuchy słychać było na lotnisku wojskowym Yeisk na wschodnim wybrzeżu Morza Azowskiego. Lotnisko to służy jako baza dla 959 Pułku Bombowego, położonego ponad 150 km od linii frontu. W październiku 2022 roku jeden z Suchoj Su-34 rozbija się o budynek w mieście, zabijając 15 osób.

06:47

Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad 4000 ukraińskich żołnierzy

Według raportu CNN od początku 2023 roku Stany Zjednoczone przeszkoliły do ​​walki ponad 1000 ukraińskich żołnierzy. W sumie od początku konfliktu rok temu Waszyngton i jego sojusznicy wyszkolili już ponad 4000 członków ukraińskiej armii – powiedział generał porucznik Douglas Sims II, szef operacji szefa państwa. Według niego wkrótce zakończy się szkolenie ukraińskich sił zbrojnych z obsługi amerykańskiego systemu rakietowego Patriot, które odbędzie się w Fort Still (Oklahoma).

06:45

Kilka obszarów zostało postawionych w stan gotowości przed nalotami. Dotyczy to obwodu zaporoskiego, charkowskiego, połtawskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego i sumskiego.

06:42

Rusłan Rotan nowym trenerem reprezentacji narodowej w piłce nożnej

Rusłan Rotan przejmie stanowisko tymczasowego menedżera reprezentacji Ukrainy w piłce nożnej do czasu przybycia Serhajewa Rebrowa.

Rotan Rotan, lat 41, uczestniczył jako zawodnik reprezentacji Ukrainy w finałach Mistrzostw Świata 2006 na Euro 2012 i Euro 2016, które odbyły się we Francji. Obecnie był trenerem kadry narodowej juniorów

06:35

Ukraina ma wystarczające rezerwy gazu ziemnego, aby dokończyć sezon grzewczy 2022-2023

Ukraiński prezes Naftohazu Ołeksij Czernyszow chciał mieć pewność co do zapasów gazu na koniec sezonu grzewczego. „Mogę poinformować i zagwarantować, że tej zimy zapasy gazu ziemnego, którymi dysponujemy, są w zupełności wystarczające. Ponadto rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu grzewczego 2023-2023. Według niego Naftogaz dostarcza gaz ziemny do 12,5 mln Ukraińców” odbiorców krajowych Ten sezon grzewczy i zapasy gazu są związane nie tylko z sezonem grzewczym. Gaz jest zużywany nawet po zakończeniu sezonu grzewczego, ponieważ produkcja, przedsiębiorstwa, usługi komunalne i inne sektory nadal działają”.

06:28

Dania odwołuje święto państwowe, aby sfinansować budżet obronny

Wygenerowane w ten sposób środki rząd zamierza wykorzystać na zwiększenie budżetu obronnego, tak aby do 2030 r., zamiast jak planowano do 2033 r., osiągnąć cel NATO wynoszący 2% PKB do 2030 r.

06:22

Finlandia zaczęła budować swoją żelazną kurtynę z Rosją

Według straży granicznej Finlandia rozpoczęła budowę nowego 200-kilometrowego ogrodzenia na części swojej granicy z Rosją, która została ustalona po inwazji na Ukrainę.

Prace dotyczą trzykilometrowego projektu pilotażowego w pobliżu miasta Imatra w południowo-wschodniej Finlandii. W latach 2023-2025 planowane jest zbudowanie dodatkowych 70 km, głównie na południowym wschodzie kraju północnego, w najgęstszej części 1340-kilometrowej granicy z Rosją.

W sumie Finlandia planuje wznieść mury o długości 200 kilometrów w ramach ogromnego projektu szacowanego na 380 milionów euro.

Te trzymetrowe metalowe bariery zostaną pokryte drutem kolczastym, kamerami noktowizyjnymi, światłami i głośnikami w miejscach uznanych za newralgiczne.

Ostatni etap ma zakończyć się w 2026 roku.

06:16

„Intensyfikacja walk wzrasta” w Bakhmut

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „wzrasta intensywność walk” wokół miasta Bachmut na wschodzie Ukrainy, z którym jego siły i armia rosyjska walczą od miesięcy. „Największe trudności, tak jak poprzednio, są w Bachmucie (…) Rosja w ogóle nie liczy swoich ludzi i cały czas wysyła ich do ataku na nasze pozycje. Prezydent Ukrainy w przemówieniu we wtorek wieczorem zaznaczył, że intensywność walk jest wzrastający.

06:15

Finlandia robi kolejny krok na drodze do NATO

GŁOSUJ, ABY WEJŚĆ JAK NAJSZYBCIEJ: Finlandia rozpoczęła we wtorek ostateczną debatę w parlamencie na temat członkostwa w NATO, nie czekając na ostatnie „tak” ze strony Turcji i Węgier. W związku ze zbliżającymi się 2 kwietnia wyborami do rządu ustępującej premier Sanny Marin, Helsinki chcą uniknąć wszelkiej próżni politycznej, aby móc wskoczyć na modę NATO, gdy porozumienie Ankara-Budapeszt zostanie osiągnięte. W tym, jeśli to konieczne, bez czekania na sąsiednią Szwecję, również kandydata od zeszłego roku, ale obecnie w obliczu tureckiego weta.

06:15

Dzień dobry

Witamy w nowej transmisji na żywo poświęconej wojnie na Ukrainie.