Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co warto zapamiętać z wtorku 28 lutego

Co warto zapamiętać z wtorku 28 lutego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim codziennym orędziu, że „intensywność walk rośnie” w pobliżu Pakhmut na wschodzie kraju.

„Największe trudności, jak poprzednio, są w Bachmucie”. Wydaje się, że zbliża się termin, którego Kijów obawiał się na zajęcie miasta Bachmut przez siły rosyjskie, we wtorek 28 lutego, zgodnie z propozycją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dzień upłynął również pod znakiem ukraińskich ataków dronów na Rosję, według Moskwy, która również widziała, jak jej fiński sąsiad buduje ogrodzenie na swojej granicy. Oto, co warto zapamiętać z wiadomości z ostatnich godzin końca lutego.

Zacięte walki wokół Bachmuta

Wieczorem podczas swojego codziennego przemówienia Wołodymyr Zełenski powiedział to „Intensywność walk wzrasta”. W pobliżu Bakhmut, na wschód od kraju. Rosja w ogóle nie bierze pod uwagę swoich ludzi i stale wysyła ich do ataku na nasze pozycje., on dodał. Rano ukraińskie wojsko zgłosiło sytuację „bardzo nerwowy”w wyniku prób rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera „Przełam obronę naszych sił i otocz miasto”.

Choć eksperci kwestionują jego strategiczne znaczenie, Bachmut stał się symbolem walki o kontrolę nad przemysłowym regionem Donbasu. Podczas grudniowej wizyty tam ukraiński prezydent złożył przysięgę obrony tego ufortyfikowanego miasta „tak długo jak to tylko możliwe”.

Rosja ściga ukraińskie drony

Rosja poinformowała, że ​​ukraiński dron rozbił się we wtorek około 100 kilometrów od Moskwy, w pobliżu tłoczni gazu. „Celem był prawdopodobnie obiekt cywilny i nie został uszkodzony”., w Gubastowie, według miejscowego gubernatora Andrieja Worobyowa. Kilka incydentów z udziałem dronów miało miejsce w ostatnich miesiącach na rosyjskiej ziemi, czasem bardzo daleko od frontu na Ukrainie, ale jest to pierwszy przypadek drona w pobliżu stolicy.

Trzy inne drony zostały zestrzelone w innych częściach kraju, nie powodując żadnych szkód. „Reżim kijowski próbował zaatakować obiekty infrastruktury cywilnej w Kraju Krasnodarskim i Republice Adygei za pomocą dronów”W szczególności rosyjskie Ministerstwo Obrony powiedział.

READ  Pogoda weekendowa: burzliwy epizod zaznaczony na południowym wschodzie

Kreml ogłasza zawieszenie Traktatu o Nowym Początku

Rosja oficjalnie zawiesiła na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Władimira Putina swój udział w traktacie New Start o rozbrojeniu nuklearnym. Tydzień temu rosyjski parlament wyraził zgodę na ten krok, co dzień wcześniej rosyjski prezydent ujawnił podczas przemówienia przed Dumą Państwową. Podpisany w 2010 roku Traktat o Nowym Początku jest ostatnim dwustronnym porozumieniem o rozbrojeniu nuklearnym między Rosjanami i Amerykanami. Moskwa zobowiązała się jednak do respektowania ograniczeń swojego arsenału nuklearnego, mimo zawieszenia Nowego Startu, aż do skutecznego wygaśnięcia traktatu w 2026 roku.

Komentarze NATO w sprawie członkostwa Ukrainy

Ukraina zostanie jednak członkiem NATO „na dłuższą metę”Sekretarz generalny NATO potwierdził, że kraj będący w stanie wojny z Rosją chce do niego przystąpić. „Kraje NATO zgadzają się, że Ukraina powinna zostać członkiem sojuszu, ale jednocześnie jest to długoterminowa możliwość” – powiedział. powiedział Jens Stoltenberg podczas wizyty w Finlandii. Powołany do budowy „struktura” Aby zapobiec ponownemu atakowi Ukrainy przez Rosję w przyszłości.

Finlandia buduje żelazną kurtynę

Finlandia rozpoczęła budowę nowego, 200-kilometrowego ogrodzenia na części swojej granicy z Rosją, projekt, o którym zdecydowano się po inwazji na Ukrainę. Prace dotyczą trzykilometrowego projektu pilotażowego w pobliżu miasta Imatra w południowo-wschodniej Finlandii. Dodatkowe 70 km ma powstać w latach 2023-2025 w najgęstszej części 1340-kilometrowej granicy z Rosją.

Trzymetrowe metalowe bariery zostaną obstawione drutem kolczastym, kamerami noktowizyjnymi, lampami i głośnikami w miejscach uznanych za newralgiczne. Obawiając się, że Moskwa wykorzysta migrantów do wywierania presji politycznej, kandydująca do NATO Finlandia zmieniła w lipcu ustawę o straży granicznej, aby ułatwić budowanie silniejszych barier. Obecnie granice Finlandii są głównie zabezpieczone lekkimi drewnianymi palisadami, zaprojektowanymi przede wszystkim w celu uniemożliwienia przemieszczania się zwierząt.