Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szkocja nie może przeprowadzić kolejnego referendum w sprawie niepodległości bez zgody Wielkiej Brytanii, zgodnie z przepisami brytyjskiego Sądu Najwyższego

Szkocja nie może przeprowadzić kolejnego referendum w sprawie niepodległości bez zgody Wielkiej Brytanii, zgodnie z przepisami brytyjskiego Sądu Najwyższego

Czy Szkocja może przeprowadzić kolejne referendum w sprawie niepodległości bez zgody Wielkiej Brytanii? Sprawę ujawniła już niezależna premier Nicola Sturgeon, Czy Szkocja powinna być niezależnym krajem? »i do dnia 19 października 2023 r., w którym zamierzają Państwo zorganizować tę nową konsultację. Dopiero okaże się, czy to głosowanie, któremu sprzeciwia się Londyn, będzie legalne.

W środę, 23 listopada, brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że każde nowe referendum w sprawie niepodległości, rozpoczęte bez zgody rządu brytyjskiego, byłoby nielegalne.

Wyjaśniając swoje orzeczenie, Prezes Sądu Najwyższego Robert Reid wyjaśnił, że sędziowie jednogłośnie doszli do wniosku, że takie głosowanie będzie miało konsekwencje dla unii Wielkiej Brytanii i dlatego będzie wymagało zgody rządu centralnego w Londynie.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Szkocja i monarchia: stulecia złożonych relacji

Kontrowersje odżyły po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

A Szkoci już w 2014 roku odmówili opuszczenia Wielkiej Brytanii, 55 proc. Ale w oczach niezależnych ze Szkockiej Partii Narodowej (SNP), rządzącej w Edynburgu, brexit, któremu sprzeciwiało się 62% wyborców w prowincji i który od tego czasu się wydarzył, zmienił sytuację. Chcą, aby Szkocja przystąpiła do Unii Europejskiej jako niepodległy kraj.

Ale rząd centralny w Londynie stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek kolejnym referendom niepodległościowym i uważa, że ​​głosowanie w 2014 roku zamknie debatę na całe pokolenie.

Przewidując spór prawny z rządem w Londynie, Nicola Sturgeon podjęła inicjatywę przejęcia Sądu Najwyższego, aby mógł ustalić, czy parlament szkocki ma uprawnienia do stanowienia prawa w tej sprawie bez zgody rządu brytyjskiego. Przywódczyni separatystów prywatnie uważa, że ​​tak „niepodważalny mandat” zorganizować takie głosowanie.

Uprzedzając odmowę Sądu Najwyższego, Nicola Sturgeon już ostrzegła, że ​​przeprowadzi następne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, które muszą się odbyć do stycznia 2025 r., czyli faktyczne referendum w sprawie niepodległości. Podczas wyborów samorządowych w 2021 roku obiecała legalnie zorganizować referendum, gdy tylko przewróci się strona o pandemii Covid-19.

READ  Południowoafrykański zakładnik Jericho van Deventer, przetrzymywany w Mali, został uwolniony po sześciu latach niewoli
Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Fiona Mosley: „Pogrążając Szkocję w żałobie, królowa mogła mieć nadzieję na wzmocnienie więzi między jej dwiema koronami”

Świat z Agence France-Presse