Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef NBP mówi, że stopy procentowe mogą zostać obniżone pod koniec 2023 roku

Szef NBP mówi, że stopy procentowe mogą zostać obniżone pod koniec 2023 roku

Gdy główna stopa procentowa utrzymywała się w środę czwarty miesiąc z rzędu na poziomie 6,75%, a grudniowa inflacja była słabsza od oczekiwań, uwaga rynku skupiła się na tym, kiedy Narodowy Bank Polski (NBP) może zacząć luzować swoją politykę.

„Jak tylko będzie to możliwe, stopy procentowe zostaną obniżone” – powiedział Adam Głabiński na konferencji prasowej. „Czy będzie to możliwe pod koniec tego roku? Wciąż mam nadzieję, że tak. Mniej niż wkrótce, ale mam nadzieję, że tak”.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewają się, że ceny pozostaną stabilne do końca 2023 roku.

Gołębia większość w Radzie Polityki Pieniężnej stwierdziła, że ​​oczekiwane spowolnienie największej gospodarki wschodzącej Europy będzie działać w połączeniu z skumulowanym zacieśnieniem o 665 punktów bazowych w 2021 i 2022 r., aby obniżyć inflację.

Pogląd ten zdawał się być wzmocniony w piątek, kiedy szybkie szacunki Census Bureau wykazały, że inflacja wyniosła w grudniu 16,6 procent, znacznie poniżej 17,3 procent oczekiwanych w ankiecie Reutera.

Głabiński powiedział, że spodziewa się wzrostu inflacji w styczniu i lutym, a potem spadku.

„Spodziewamy się, że na koniec roku, jak widać w listopadowej prognozie, inflacja będzie jednocyfrowa. Myślę, że w projekcji jest 8 proc.… ale może to będzie mniej niż 8 proc.

Powiedział, że 11. runda podwyżek stóp procentowych zainicjowana przez bank centralny w 2021 r. miała wyraźny wpływ na gospodarkę.

„Nasze podwyżki, które są dokonywane stopniowo co miesiąc, mają stopniowo rosnący wpływ na gospodarkę w kierunku zawężenia, w kierunku ograniczenia popytu” – powiedział.

Powiedział jednak, że bank nie został oficjalnie zamknięty po cyklu zaostrzania, co oznacza, że ​​w razie potrzeby można dokonać dalszych podwyżek.