Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Warszawie pierwsze święta Bożego Narodzenia dla ukraińskich uchodźców od czasu inwazji rosyjskiej – 01.07.2023 o 13:38

Ukraińscy uchodźcy świętują prawosławną Wigilię w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP/Wojtek RADWANSKI)

Ukraińscy uchodźcy świętują prawosławną Wigilię w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP/Wojtek RADWANSKI)

Ze smutkiem, ale i nadzieją na zwycięstwo w 2023 roku setki ukraińskich uchodźców świętowały w warszawskim teatrze swoje pierwsze Boże Narodzenie od czasu ucieczki przed rosyjską inwazją.

Zebrani w Nowym Teatrze, dawnym warsztacie ciężarówek, który stał się współczesnym teatrem, ci uchodźcy należą do blisko 1,5 miliona Ukraińców, którzy osiedlili się w Polsce od początku wojny 24 lutego 2022 r., najwięcej ze wszystkich krajów. który ich gościł.

Te kobiety, głównie Ukraińcy w wieku wojskowym, którym nie wolno opuszczać kraju, zgodnie wyraziły swój ból związany z obchodzeniem prawosławnego Bożego Narodzenia z dala od mężów i synów.

„Jak się czujemy?” pyta fryzjerka Svetlana Borisova, po czym wybucha płaczem. Z pomocą przyjaciół opuściła Ukrainę na początku wojny z dwójką dzieci w wieku 3 i 6 lat, ale musiała zostawić 21-letniego syna.

„Jest nam smutno, ale są tu nowi przyjaciele, nowe możliwości” – powiedziała Olena Segetova, która w piątek wieczorem przyszła na świąteczny obiad ze swoją 10-letnią córką Dariną.

„Przynajmniej nie jesteśmy sami” — dodaje, nosząc papierowy wieniec, przypominający obchody Bożego Narodzenia w Polsce z okazji Dnia Trzech Króli.

Wigilię zorganizował Dom Ukraiński w Warszawie, organizacja pozarządowa, która pomagała osiedlać ukraińskich uchodźców w Polsce.

„Głównym celem jest wniesienie ciepła i poczucia przynależności” – powiedziała AFP szefowa organizacji Miroslava Kerik.

W menu sylwestrowym: tradycyjne dania ukraińskie, takie jak barszcz z buraczkami, vareniki (odmiany ravioli) i kutia (deser na bazie nasion).

– 'Zwycięstwo’ –

Ukraińscy uchodźcy świętują Wigilię w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP/Wojtek RADWANSKI)

Ukraińscy uchodźcy świętują Wigilię w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP/Wojtek RADWANSKI)

W Sylwestra uczestniczyło około 500 osób, w tym wiele kobiet ubranych w tradycyjne ukraińskie haftowane koszule. Śpiewano kolędy i odczytywano słowa wsparcia żołnierzy broniących kraju.

„W tym roku dla wszystkich najważniejsze jest zwycięstwo. Marzymy o nim, żeby się uspokoić i pomyśleć o przyszłości” – podsumowuje Myroslava Kerik.

Wiele z ankietowanych kobiet stwierdziło, że konieczność opieki nad dziećmi utrudnia znalezienie stabilnej pracy, ale ich dzieci aklimatyzują się i zaczynają uczyć się polskiego w przedszkolu lub szkole.

Dla Oleny Sigitowej, która pochodzi z Dniepru we wschodniej Ukrainie, znalezienie czasu na lekcje polskiego jest trudne, ale jest wdzięczna rodzinie goszczącej za goszczenie jej i jej córki od początku wojny.

– Powiedzieli, że możemy na nich liczyć tak długo, jak będzie trzeba – mówi kobieta, której mąż jest w armii ukraińskiej.

Przez pierwsze trzy miesiące w Polsce prawie nie wychodziła z domu, w którym mieszkała. – Tak się bałam, że wpadłam w panikę.

Od tamtej pory pracuje jako fryzjerka w domu.

Ukraińscy uchodźcy świętują Boże Narodzenie w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP / Wojtek RADWANSKI)

Ukraińscy uchodźcy świętują Boże Narodzenie w teatrze w Warszawie, 6 stycznia 2023 r. (AFP / Wojtek RADWANSKI)

Natalia Gołomsza, która przyjechała z 8-letnim synem Markiem, znalazła pracę na pełen etat w firmie, która pomaga ukraińskim dzieciom uczyć się w Polsce.

„Moi przyjaciele i znajomi trochę mi pomogli, ale także chęć i umiejętność przystosowania się do okoliczności” – mówi.

Katerina Kramalova, naukowiec uniwersytecki z Kijowa, również znalazła pracę, ale z tą przewagą, że już umie mówić po polsku.

„Najważniejsze jest to, że moja rodzina jest ze mną, więc mój dom jest tam, gdzie oni”.

READ  Sarth. Po porodzie dobry początek roku dla mniej dorosłego drobiu