Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski koncern naftowy PKN Orlen oskarżony o zawyżanie cen pomp – EURACTIV.com

Polski koncern naftowy PKN Orlen oskarżony o zawyżanie cen pomp – EURACTIV.com

Państwowa spółka PKN Orlen podobno zawyżyła ceny paliw w zeszłym roku, aby zapewnić sobie wyższe marże. Kierowcy i społeczności są głośno i wyraźnie oburzeni.

1 stycznia stawki podatku paliwowego w Polsce powróciły do ​​poziomów sprzed wprowadzenia „tarczy antyinflacyjnej” wprowadzonej pod koniec 2021 roku. Umożliwiło to w szczególności wyłączenie podatku VAT z ceny benzyny, gdyż zakłada rządowi, że polityka deflacyjna w kontekście eksplozji cen.

Tak więc koniec tarczy powinien był ponownie zobaczyć ceny na pompie… ale tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, po decyzji PKN Orlen o drastycznym obniżeniu cen paliw w ostatni dzień 2022 roku, ceny 1 stycznia były co najmniej zbliżone, jeśli nie identyczne, do tych, jakich doświadczali kierowcy przez cały rok.

Kierowcy szybko oskarżyli spółkę publiczną o sztuczne zawyżanie cen.

Lokalne władze liczą straty. Na przykład przedstawiciele regionów miejskich Górnego Śląska i Zagrywa szacują, że wydali około 3 mln zł (642 tys. euro) na komunikację miejską ze względu na wysokie koszty paliwa.

Według ekonomistów z mBank Research, wpływ na inflację w Polsce miała również inżynieria cenowa Orlenu, gdyż szacuje się, że wyższe ceny paliw w całym 2022 roku spowodowały, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,5%, zamiast oczekiwanych 16,9%.

Politycy rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość byli nieufni wobec działań Orlina.

W przypadku nienormalnych zachowań na rynku zawsze mamy Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji, który może interweniować– powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskowa w rozmowie z Radiem MFFM.

Myślę, że podobnie jak w poprzednich miesiącach, te ceny [du carburant — ndlr] trzymane.” Szef Orlenu zapowiadał, że ceny będą stabilne i tak jestona dodała.

READ  Poznaj fakty, które wyróżniły Sens w 2022 roku