Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionka RNA: francuskie badanie potwierdziło, że ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego jest pewne, ale jest ono rzadkie

Francuskie badanie potwierdziło ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką informacyjnego RNA. Jednak według naukowców zagrożenia te są rzadkie.

Badanie to, przeprowadzone przez Épi-Phare, grupę łączącą ubezpieczenie zdrowotne i Narodową Agencję ds. Leków (ANSM), potwierdza „niezbyt częste ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia w ciągu siedmiu dni po szczepieniu przeciwko COVID-19 ze szczepionką mRNA (Comirnaty i Spikevax) u osób w wieku od 12 do 50 lat, a szczególnie u młodych dorosłych w wieku od 12 do 29 lat” – wyjaśnia ANSM w komunikacie prasowym. Naukowcy ustalili, że ryzyko jest nieco wyższe w przypadku szczepionki Spikevax (z laboratorium Moderna) od niego z Comirnaty (Pfizer/ BioNTech).

Naukowcy przebadali 919 osób w wieku od 12 do 50 lat, które były hospitalizowane we Francji z zapaleniem mięśnia sercowego i 917 przypadkami zapalenia osierdzia między 15 maja a 31 sierpnia 2021 r. Porównano z 9190 przypadkami kontrolnymi zapalenia mięśnia sercowego i 9170 przypadkami kontrolnymi. płeć, to samo miejsce zamieszkania i ryzyko porównano pomiędzy osobami zaszczepionymi i nieszczepionymi.

Przypadki zapalenia mięśnia sercowego pozostają rzadkie

Według Epi-Phare, szczepionka Dzięki Moderna będzie odpowiadać za dodatkowe 132 przypadki zapalenia mięśnia sercowego na każdy milion dawek podanych młodym dorosłym oraz dodatkowe 18 przypadków zapalenia osierdzia na każdy milion przyjętych dawek. Mniej powszechne u kobiet te infekcje serca również nieznacznie nasilają się po szczepionkach RNA, szczególnie po drugiej dawce szczepionki Moderna, o której mówi się, że powoduje kolejne 37 przypadków zapalenia mięśnia sercowego na każdy milion dawek podanych kobietom.

Naukowcy chcą się jednak uspokoić: „Kliniczny przebieg przypadków zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia wydaje się ogólnie korzystny. W badanym okresie nie odnotowano zgonów wśród osób hospitalizowanych z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia po szczepieniu” .

Chociaż ryzyko tych infekcji serca zostało potwierdzone jako efekt uboczny, ANSM stwierdza, że ​​te ustalenia nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii nie kwestionują stosunku korzyści do ryzyka szczepionek z informacyjnym RNA w walce z koronawirusem, które są w 90% skuteczne przeciwko koronawirusowi. ciężkie formy choroby;

HAS odradza stosowanie szczepionki Moderna osobom poniżej 30 roku życia

Jednak w świetle wyników tego badania High Authority for Health (HAS) odradza stosowanie nowoczesnej szczepionki dla osób poniżej 30 roku życia. „Zaleca, dla populacji w wieku poniżej 30 lat i gdy jest dostępna, stosowanie szczepionki Pfizer jako podstawowej lub przypominającej” – powiedziała w komunikacie prasowym.

READ  Infekcja zwiększa ryzyko zablokowania oczu