Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepienia przed 30. rokiem życia: dlaczego się nie martwić, jeśli otrzymasz Moderna

To ogłoszenie mogło niektórych zbić z tropu. Najwyższy Urząd Zdrowia (HAS) odradzał poniedziałek Stosowanie Szczepionki Moderna dla osób poniżej 30 roku życiaDotyczy to każdego wstrzyknięcia (pierwsza dawka, druga dawka lub dawka przypominająca).

Jest to decyzja oparta na francuskim badaniu i według amerykańskiego serum biotechnologicznego Nieznacznie zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego Zapalenie osierdzia w tej populacji. Więc władza uważa tylko to Pfizer, kolejna szczepionka informacyjnego RNA, której ryzyko powikłań sercowych jest nadal mniejsze, musi być teraz podawana młodym dorosłym.

Konkretnie, badanie dotyczyło wszystkich pacjentów w wieku od 12 do 50 lat, którzy zostali przyjęci do szpitala po zapaleniu mięśnia sercowego lub osierdzia od 15 maja do 31 sierpnia, odpowiednio 919 i 917 przypadków. Skupiając się na osobach, które otrzymały zastrzyk Moderna, naukowcy zauważyli: ryzyko wystąpienia jednej z tych infekcji serca jest szczególnie wysokie u mężczyzn w wieku od 12 do 29 lat, w tygodniu po drugim wstrzyknięciu.

„Bardzo niska zachorowalność”

Wiele osób wspomniało już o ryzyku rozwoju zapalenia serca raporty z nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM). Podobnie wielu Skandynawów, pomnażając swoją dalekowzroczność, Lepiej zawiesić szczepionkę dla tej kategorii w październiku Populacja. Jednak liczby zaobserwowane we francuskim badaniu nie są zbyt alarmujące w przypadku hospitalizacji w ciągu siedmiu dni od wstrzyknięcia… 7600 zastrzyków Moderna u mężczyzn poniżej 30 roku życia. Ryzyko pozostaje mniejsze u kobiet w tym samym wieku, z jednym przypadkiem na 26 800 dawek.

W rzeczywistości szczepionka Moderny jest wciąż znacznie mniejsza niż jej konkurent Pfizer, ale równie skuteczna (średnio około 95%). Jak dotąd, 182 000 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat i 550 000 nastolatków w wieku od 18 do 24 lat zostało zaszczepionych Moderna, według dane ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że ponad 730 000 osób ma mniej niż 25 lat. A zdecydowana większość z nich (około 95%) była co najmniej trzy tygodnie temu.

READ  Naukowcy wykryli parę wodną w atmosferze Ganimedesa

„Kiedy mówimy o ryzyku rozwoju zapalenia mięśnia sercowego, jest to oczywiście niepokojące, ale mamy do czynienia z przypadkami, które są bardzo niskie i nie pozwalają na odwrócenie równowagi między korzyściami a ryzykiem”, wspiera Mircea T. Moderna. Co więcej, profil pacjentów z zapaleniem serca niekoniecznie jest zaskakujący. Ponieważ w normalnych czasach przypadki zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia są „właściwie częstsze u młodych ludzi”, Wskazał na paryżankę Mahmoud Zerilek, profesor epidemiologii na Uniwersytecie w Wersalu-Saint-Quentin-en-Yvelines i główny autor badania.

„Nie ma konkretnych powodów do niepokoju”

Należy pamiętać, że infekcje te występują w tygodniu po drugim wstrzyknięciu. „Ci, którzy od miesięcy są szczepieni Moderną, nie mają szczególnego powodu do niepokoju” – potwierdza Mircea te Sofonia. Na koniec należy zauważyć, że badani pacjenci, u których rozwinęło się zapalenie serca, nie wykazali żadnych szczególnych powikłań. W okresie badania nie odnotowano zgonów, a mediana pobytu w szpitalu wynosiła od 2 do 4 dni.

Jak wiemy, młodsi ludzie stosunkowo częściej niż inni przeżywają ciężkie formy Covid. Ale czy sam ten argument powinien osłabić immunizację osób poniżej 30 roku życia, które mogą obawiać się skutków ubocznych surowicy? „Nieszczególnie”, ostrzega Pascal Crepi, instruktor i badacz epidemiologii i biostatystyki w School for Advanced Studies in Public Health w Rennes. „Oprócz ryzyka zapalenia mięśnia sercowego, które należy wziąć pod uwagę, ważne jest, aby go nie lekceważyć Covid długi efekt. Wprawdzie nie wymagają hospitalizacji, ale nadal mogą być trudne do życia. W związku z tym istnieje bezpośrednie zainteresowanie bezzwłocznym szczepieniem osób poniżej 30 roku życia.

Wreszcie, oprócz indywidualnych korzyści, szczepienie populacji, która przenosi i bierze udział w jej krążeniu, pozostaje oczywiście niezbędne, podsumowuje Pascal Crepi. „Im więcej szczepimy, nawet młodszą populację, tym bardziej możemy przełamać dynamikę epidemii i być może jej zapobiec, a przynajmniej ją maksymalnie ograniczyć. Nowa fala ».

READ  Zdjęcia łazika Tianwen-1 Zhurong z orbity Marsa