Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia planuje postawić chorobę w stan najwyższej gotowości

Obecnie jest 14 500 przypadków małpia ospa w 70 krajach, Światowa Organizacja Zdrowia spotyka się w czwartek Aby określić ciężkość choroby. Ta komisja ratunkowa będzie odpowiedzialna za ocenę wskaźników epidemiologicznych

„Niezależnie od zaleceń komisji, WHO będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać ospę małpią i ratować życie” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny agencji ONZ w środę na konferencji prasowej. Na pierwszym spotkaniu 23 czerwca większość ekspertów zaleciła, aby dr Tedros nie zgłaszał zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów w Europie

Na dzień 18 lipca Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CEDC) odnotowało 7896 przypadków wirusa ospy małpiej. Hiszpania jest najbardziej dotknięta, z 2835 przypadkami, a następnie Niemcy (1924), Francja (1450)oraz Holandii (656) i Portugalii (515), a większość spraw dotyczyła „grup mężczyzn pozostających w związkach z mężczyznami w wieku od 18 do 50 lat”.

Poza Afryką „99% przypadków to mężczyźni”, powiedział w środę dr Rosamund Lewis, czołowy ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. małpiej ospy, i że 98% z nich to „mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, zwłaszcza ci, którzy mieli wiele ostatnio”. Nowi lub nieznani partnerzy.

Szczepionki są nadal bardzo rzadkie

„Chociaż w niektórych krajach obserwujemy tendencję spadkową, w innych nadal obserwujemy wzrost, a 6 krajów zgłosiło swoje pierwsze przypadki w zeszłym tygodniu” – powiedział dr Tedros. „Niektóre z tych krajów mają znacznie mniejszy dostęp do diagnostyki i szczepionek, co utrudnia śledzenie i powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby” – dodał, podczas gdy zapasy szczepionek są ograniczone.

Firma duńska z Północnej Bawarii, jedyne laboratorium, które produkuje zatwierdzoną szczepionkę przeciwko ospie małp, ogłosiła we wtorek, że otrzymała zamówienie na 1,5 miliona dawek, z których większość zostanie dostarczona w 2023 r. z niefiltrowanego kraju europejskiego. Podczas gdy Stany Zjednoczone zażądały 2,5 miliona dawek.

READ  Jedna śmierć w Hiszpanii, pierwsza w Europie