Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Svetlana Tsykhanovska w Paryżu w celu wsparcia rajdu

Po raz pierwszy przyjechała do Paryża w 2014 roku z mężem Siergiejem Cychanowskim w dziesiątą rocznicę ślubu – Romantyczna podróż. Siedem lat później wróciła Swietłana Cychanowskaja, ale sama: białoruski bloger siedzi w więzieniu za chęć startu w wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. przeciwko Aleksandrowi Łukaszence, którego oszukańcza reelekcja wywołała bezprecedensowy ruch protestacyjny, oraz został brutalnie stłumiony. .

à sa place puis forcee à quitter le pays avec leurs enfants après l’election qu’elle a très vraisemblablement gagnée, cette ancienne professeure kandydat d’anglais a troqué de mère de mère de famille de femille de cell a. Od ponad roku podróżuje do demokratycznego świata, ze swojej bazy w Wilnie na Litwie, by zdobywać poparcie i wywierać presję na reżim Łukaszenki.

Przeczytaj dekodowanie: Na Białorusi seryjny proces przeciwników Łukaszenki

przeciwko zapomnieniu

Tym razem, 15-17 września, to Paryż. W otoczeniu kilku doradców wie, że konieczne jest ponowne rozpalenie płomienia i ponowne napełnienie. Na Białorusi nadal trwają represje, gwałtowne i odstraszające społeczeństwo obywatelskie: czas na demonstracje się skończył. Opór jest inaczej zorganizowany, pod ziemią, a zwłaszcza w cyberprzestrzeni; Ale zmęczenie wzrasta, a strach jest wszędzie.

Podobnie jak Ukraińcy, którzy obawiają się, że z czasem opuścimy Krym, zauważa Swietłana Tsykhanovska, media tracą zainteresowanie jej krajem i obawiają się, że zostanie zapomniany. „Zdaliśmy sobie z tego sprawę tej zimy, Wyjaśnia w wywiadzie z Globalizm. Ale nie dlatego, że nic się nie dzieje, ani dlatego, że nie było piękniejszych obrazów, które rozpłynęły się w ruchu. Sytuacja jest trudna do wytłumaczenia za granicą, naciski, przesłuchania, wyłudzenia dzieci, tortury, więzienie… za każdym razem trzeba dzwonić na numery. ”

Liczby te zostały naklejone na ściany wystawy „Bardzo blisko, bardzo blisko: Białoruś, rok walki widziany przez fotoreporterów” w Domu Dziennikarzy w Paryżu: 210 250 zesłanych na rok, 649 więźniów politycznych, 33 000 osób uwięzionych za z powodów politycznych, zamknięto 54 niezależne media, zamknięto lub zakazano działalności, 26 dziennikarzy uwięziono, zamknięto ponad 50 organizacji pozarządowych lub stowarzyszeń. Przytłaczająca maszyna pracuje na pełnych obrotach. Maria Kolesnikowa, która prowadziła kampanię u boku Swietłany Cychanowskiej, właśnie została skazana na 11 lat więzienia, a adwokat Maksym Znak na 10 lat.

READ  Alstom lokalizuje lokomotywy na Ukrainie

Masz 61,63% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.