Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SUEZ nabywa 51% udziałów w ARA Cursus w celu wzmocnienia dostaw biogazu w Polsce

SUEZ nabył niedawno 51% udziałów większościowych w ARA Cursus (ARA), polskim deweloperze i operatorze instalacji do fermentacji beztlenowej. To strategiczne działanie ma na celu wzmocnienie obecności SUEZ na europejskim rynku beztlenowej fermentacji odpadów i produkcji energii odnawialnej.
EIFFEL INVESTMENT GROUP, poprzez swój fundusz EIFFEL Gaz Vert i BOURGOGNE, dołącza do SUEZ w tym przedsięwzięciu. EIFFEL posiada obecnie 24,5% kapitału, natomiast BOURGOGNE zachowuje 24,5%. Całkowita wartość inwestycji w budowę nowych biogazowni i biometanu wynosi około 70 milionów euro. Na całym świecie przyspiesza także produkcja biogazu, o czym świadczą chińskie inwestycje w tym sektorze.

Rozwój projektów biogazowych w Polsce

ARA Cursus opracowała portfel dziewięciu projektów biogazu rolniczego w Polsce. Każda jednostka metanizacji ma wytwarzać około 1 MW odnawialnej energii elektrycznej. Jeden projekt jest już w trakcie realizacji, a budowa pozostałych rozpocznie się w 2024 roku. Projekty te obejmują produkcję pofermentu dla rolnictwa i suszenie drewna dla klientów komercyjnych.
Istotnym czynnikiem rozwoju tych projektów jest wsparcie polskiego rządu, który w 2023 roku wprowadził program wsparcia produkcji biogazu. Oczekuje się, że krajowa produkcja biogazu w Polsce osiągnie do 2030 r. poziom 30 TWh przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych odpadów rolniczych.

Wpływ na środowisko i gospodarkę

Projekty metanizacji ARA przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, szacowanej na co najmniej 4600 ton rocznie dla każdego zakładu. Ponadto promują zrównoważony rozwój społeczności lokalnych poprzez tworzenie bezpośrednich miejsc pracy.
Na poziomie europejskim produkcja biogazu i biometanu jest niezbędna dla dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska dąży do ograniczenia składowania odpadów i zwiększenia wykorzystania energii odnawialnych, w tym biogazu, do roku 2030.
Yves Rannou, wiceprezes wykonawczy SUEZ, ogłosił, że nabycie większościowego pakietu udziałów w ARA jest ważnym krokiem w międzynarodowej strategii rozwoju SUEZ. Podkreślił zaangażowanie interesariuszy we wspieranie zmian ekologicznych w Polsce poprzez lokalny odzysk odpadów i produkcję energii odnawialnej.
Marc-Etienne Mercadier, Prezes Funduszu Eiffel Gaz Vert, wyraził zadowolenie z połączonej wiedzy specjalistycznej partnerów, która pozwoliła ARA Cursus stać się ważnym partnerem na polskim rynku biogazu.
Jean-Luc Zbirou, prezes Bourgogne, potwierdził, że chętnie zobaczy te projekty w działaniu i będzie kontynuował rozwój portfolio we współpracy z partnerami strategicznymi.
Dzięki swojej wiedzy i partnerstwom strategicznym ARA Cursus może odegrać ważną rolę w rozwoju rynku biometanu w Polsce.

READ  Rok po rozpoczęciu wojny udana integracja 1,4 miliona Ukraińców z Polską i Czechami