Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Starship, SLS, New Glenn… 2022 otwiera erę rakiet na Księżycu

Oczekuje się, że w tym roku trzech gigantów będzie na wyrzutni podczas pierwszego lotu: wyrzutnie statków kosmicznych SpaceX, SLS NASA i New Glenn Blue Origin. Rakiety leciały na Księżyc… a potem na Marsa.

Jeśli rok 2021 pozostanie rokiem turystyki kosmicznej, z pierwszymi lotami półorbitalnymi Virgin Galactic i Blue Origin, rok 2022 będzie rokiem Wielkich Manewrów. Te, które powinny pozwolić ludziom na celowanie w Księżyc, a potem w Marsa.

50 lat po ostatnim locie Saturn V, legendarnej wyrzutni, która wysłała Amerykanów na ziemię księżycową, na wyrzutni nie zainstalowano żadnej innej rakiety tej wielkości. Z wysokością 110 metrów i 3000 ton, nadal łatwo przeoczyć aktywne platformy startowe od Ariane 5 do Falcon 9, przez Sojuz.

Wyrzutnia Saturn V, która wysłała ludzi na Księżyc
Wyrzutnia Saturn V, która wysłała ludzi na Księżyc © NASA

Jednak trzy nowe gigantyczne rakiety są w drodze, gotowe do ponownego uruchomienia załogowej eksploracji kosmosu w tym roku.

Jako pierwszy na scenę wkracza statek kosmiczny, superciężka wyrzutnia SpaceX. Wyrzutnia Elon Musk o wysokości 119 metrów jest największą i najpotężniejszą ze wszystkich, mającą jeden cel: powrót na Księżyc i przede wszystkim kontynuowanie podróży na Marsa.

Zdolny do pionowego startu i lądowania, ten duży cylinder miał szereg sukcesów i niepowodzeń w ciągu ostatnich trzech lat, w pierwszej fazie testów. Kilka wypadków pożarów na wyrzutni Boca Chica było oznaką morale, ale ostatni lot, w maju 2021 r., potwierdził potencjał wyrzutni, wykonując pierwszy niezakłócony lot na dużej wysokości.

Ale udział podwoił się w tym roku. Starship faktycznie składa się z dwóch pięter. Drugi (zwany również Starship) to osoba, która wykonała pierwsze testy. Niższy stopień, zwany Super Heavy Booster, jest etapem, który zapewni potężny ciąg, aby dotrzeć do Księżyca. Dlatego właśnie montaż tych dwóch pięter wykona swój pierwszy lot w tym roku, w styczniu lub lutym. Jeśli się powiedzie, SpaceX będzie wtedy mógł planować z wyprzedzeniem: wysłać astronautów w kosmos, ale także kontynuować współpracę z NASA na kolejne loty księżycowe.

READ  Nowa teoria wyjaśniająca powstanie Ziemi

Ponieważ NASA przetestuje również super-ciężką wyrzutnię, zwaną SLS od „Space Launch System”. Jego rozwój rozpoczął się w 2011 roku, zanim SpaceX zaczął modyfikować mapy sektora, aby ponownie rozpocząć załogową eksplorację. SLS, kamień węgielny programu Artemis, wznosi się na 111 metrów i przeniesie załogową kapsułę Oriona na orbitę księżycową. Zgodnie z planem NASA astronauci dołączą następnie do znajdującego się już na orbicie statku kosmicznego, który będzie odpowiedzialny za Księżyc. Stanie się to dopiero w 2025 roku.

SLS, wyrzutnia kosmiczna NASA
SLS, wyrzutnia kosmiczna NASA © NASA

Tymczasem pierwszy test SLS zaplanowano na przyszłą wiosnę, w marcu lub kwietniu. Jego celem będzie wysłanie Oriona po raz pierwszy, bez pasażerów, wokół Księżyca.

Wreszcie trzeci aktor spróbuje uruchomić swoją wyrzutnię wagi superciężkiej: Jeff Bezos i jego firma Blue Origin. Po kilku suborbitalnych pobytach w 2021 roku, tym razem będzie to kwestia wystrzelenia New Glenn, rakiety, która została zaprezentowana jako (mała) konkurencja dla Starship. Mniej potężny niż wyrzutnia SpaceX, New Glenn jest jednak częścią wielkich lig o wysokości ponad 90 metrów.

Nowy Glenn, ultraciężka wyrzutnia od Blue Origin
Nowy Glenn, superciężka wyrzutnia od Blue Origin © Blue Origin

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, start nastąpi pod koniec 2022 roku. Początkowo jego cele będą komercyjne (umieszczenie satelitów na orbicie), ale Jeff Bezos nigdy nie ukrywał chęci udziału w wyścigu eksploracji kosmosu.

Thomas Leroy Dziennikarz w BFM Business