Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Starliner, kapsuła Boeinga, po raz pierwszy przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Starliner, kapsuła Boeinga, po raz pierwszy przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

To sukces Boeinga, który powinien przetransportować przyszłych astronautów do NASA. Kapsuła Starliner amerykańskiego giganta lotniczego po raz pierwszy zadokowała w nocy z piątku 20 maja na sobotę 21 maja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dokowanie odbyło się o godzinie 2:28 (czasu francuskiego) ponad godzinę później niż pierwotnie planowano, ze względu na końcowe kontrole podczas manewrów, które zostały skrupulatnie zaprojektowane 400 km nad naszymi głowami.

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i sterowni w Houston uważnie obserwowali to podejście. Starliner został po raz pierwszy osadzony około 250 metrów od stacji. Następnie, po lekkim przesunięciu, kapsułka cofnęła się, aby pokazać, że jest w stanie schować się w razie potrzeby. Ostatecznie, po nowym kontrolowanym, choć dłuższym niż oczekiwano, postoju na 10 metrach, rozpoczęto ostateczny manewr celny, który wykonywany jest przy rozpędzaniu stacji do 28000 km/h. Samochód powoli zbliżał się do lądowania.

„Sonda kosmiczna Starliner pomyślnie zakończyła swoje historyczne pierwsze dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, otwierając nową drogę dla latających załóg laboratoryjnych”Był wówczas komentatorem transmisji na żywo amerykańskiej agencji kosmicznej.

Właz do kapsuły, która przewoziła około 230 kilogramów zapasów na zlecenie NASA, zostanie otwarty dopiero w sobotę. Starliner musi pozostać zadokowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez około pięć dni, zanim zejdzie na Ziemię, aby wylądować na pustyniach amerykańskiego stanu Nowy Meksyk, na fundamencie z białego piasku.

Ten bezzałogowy lot testowy został faktycznie podjęty w 2019 roku, ale potem kapsuła miała wiele problemów i musiała wrócić, nie mogąc dotrzeć do stacji. Od tego czasu Boeing stara się dogonić SpaceX, które już od 2020 roku przewozi astronautów NASA, po udanych lotach swojej kapsuły Dragon.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba doznał kolizji z małym meteorem