Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone ogłaszają dyplomatyczny bojkot konkursu

Od miesięcy rząd USA szukał najlepszego sposobu na zajęcie stanowiska wobec Zimowych Igrzysk Olimpijskich (OG), które mają się odbyć w Pekinie w 2022 roku. W końcu zdecydował się na bojkot dyplomatyczny: USA nie wyślą żadnych przedstawicieli dyplomatycznych do Pekin i Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie z powodu Ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w SinkiangBiały Dom ogłosił w poniedziałek, 6 grudnia.

będąc obecnym, „Reprezentacja dyplomatyczna USA będzie traktować te gry tak, jakby nic się nie stało, pomimo masowych naruszeń praw człowieka i chińskich okrucieństw w Xinjiang. I nie możemy tego zrobić”.Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki argumentowała. Kilka organizacji praw człowieka oskarża Pekin o zatrzymanie co najmniej miliona muzułmanów w Sinciangu „Obozy reedukacyjne”.

Po ogłoszeniu oświadczenia Białego Domu wielu polityków amerykańskich z zadowoleniem przyjęło bojkot. „Ostatnie trzy dekady nadużyć i represji ze strony Pekinu pokazują, że społeczność międzynarodowa nie może już dłużej podpisywać tego czekiem in blanco ani mieć nadziei, że jej zachowanie po prostu się zmieni”.Liderka Izby Demokratycznej Nancy Pelosi powiedziała w oświadczeniu. Po stronie republikanów wybrany Michael McCaul powiedział do siebie ” szczęśliwy „ Od decyzji administracji Bidena.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Między kryzysem zdrowotnym a wezwaniami do bojkotu Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022 we mgle

Sportowcy będą obecni

Amerykańscy sportowcy dobrze radzą sobie w zawodach. „Sportowcy z Team USA mają nasze pełne wsparcie. Będziemy w 100% za nimi, zachęcając ich stąd”powiedział Jin Psaki.

Departament Stanu USA poinformował, że personel dyplomatyczny będzie obecny w Pekinie „Upewnijmy sportowców, trenerów i osoby związane z drużyną olimpijską Stanów Zjednoczonych, że są bezpieczni”.. Który Inny temat niż oficjalne przedstawicielstwo dyplomatyczne.Według jego rzecznika, Neda Price’a.

„Obecność urzędników państwowych i dyplomatów jest czysto polityczną decyzją każdego rządu, którą Międzynarodowy Komitet Olimpijski” [Comité international olympique], w swojej politycznej bezstronności, jest w pełni szanowany”Rzecznik tej ostatniej powiedział AFP, uradowany, że ta decyzja nie kwestionuje udziału amerykańskich sportowców.

READ  Przeciek online świadectwa szczepień prezydenta Covid

Chiny podejmą surowe środki zaradcze.

Tuż przed oficjalnym ogłoszeniem Chiny ostrzegły, że zareagują, jeśli Stany Zjednoczone wezwą do dyplomatycznego bojkotu igrzysk olimpijskich. To będzie tylko prowincja „wywyższać się”Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział w poniedziałek. „Jeśli Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby robić wszystko po swojemu, Chiny podejmą silne środki zaradcze”, on dodał. Podkreślił, że zimowe igrzyska olimpijskie nie są sceną politycznych pozerstw i manipulacji. „

Przeczytaj także Igrzyska Olimpijskie w Pekinie: nieunikniona kwestia praw człowieka

Dla Sophie Richardson, dyrektorki organizacji pozarządowej Human Rights Watch, ta prowincja reprezentuje „Decydujący krok w konfrontacji państwa chińskiego ze zbrodniami przeciwko ludzkości wymierzonymi w Ujgurów i ludność tureckojęzyczną”. „Ale to nie powinien być jedyny środekDodała jednak. Stany Zjednoczone muszą teraz podwoić swoje wysiłki we współpracy z życzliwymi narodami, aby zbadać i ustalić, jak najlepiej pociągnąć winnych do odpowiedzialności i wymierzyć sprawiedliwość ocalałym. „

Ze swojej strony Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych sprzeciwił się całkowitemu bojkotowi, podkreślając wagę Igrzysk po miesiącach pandemii. Il a jugé par le passé que le bojkot des Jeux de Moscou en 1980 par les Etats-Unis et une soixantaine d’autres pays et de ceux de Los Angeles en 1984 par l’ Union soviétique et ses alliés avait montré qu’utiliser ces Such jak „narzędzie polityczne” On był „wada”.

Świat z AFP