Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX i jego czterej pasażerowie wracają na Ziemię po trzech dniach w kosmosie

Ogólnym sukcesem była pierwsza w historii misja orbitalna bez profesjonalnego astronauty na pokładzie. Czterech najlepszych turystów kosmicznych z SpaceX W sobotni wieczór wylądowałem na Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Morza Śródziemnego
FlorydaPo spędzeniu trzech dni w kosmosie.

Kapsuła Dragona oparła się wirującemu opadaniu dzięki osłonie termicznej, następnie jej prędkość została spowolniona przez cztery ogromne spadochrony. Wylądował punktualnie, tuż po 19:00 na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych (1 w nocy w Paryżu), zgodnie z nagraniem wideo firmyElona Muska. Statek SpaceX musiał odzyskać kapsułę, zanim właz się otworzył i pasażerowie mogli wreszcie wyjść. Następnie muszą polecieć helikopterem do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, skąd w środę wieczorem wystartowali na pokładzie rakiety Falcon 9.

‘To dopiero początek’

„To była dla nas piekielna przejażdżka, a to dopiero początek” – powiedział miliarder kapitan Jared Isakman tuż po wylądowaniu. Deklarowanym celem misji o nazwie Inspiration4 było zaznaczenie punktu zwrotnego w demokratyzacji kosmosu poprzez udowodnienie, że wszechświat jest również dostępny dla załóg, które nie były wybierane i nie przeszkolone od lat.

Czterech nowicjuszy spędziło trzy dni na orbicie okołoziemskiej i podróżowało poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), na wysokości do 590 km nad poziomem morza. Okrąża kulę ziemską z prędkością około 28 000 km/h i okrąża kulę ziemską ponad 15 razy dziennie.

READ  Wzmocnienie kampanii szczepień na Gwadelupie