Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Solar: W Polsce otwarto pierwszą na świecie fabrykę paneli perowskitowych

Najlepszy debiut na świecie. Saul Technologies otworzył przemysłową linię do produkcji paneli Słońce W komórkach perowskitu. „Zmieniamy rozmiary, przenosimy się z laboratorium do przemysłu” – powiedziała AFP Olga Malinkiewicz, założycielka polskiej firmy, gratulując sobie otwarcia „pierwszej na świecie fabryki ogniw fotowoltaicznych Perowskitu”. Moduły perowskitowe umożliwiają wytwarzanie lekkich, elastycznych paneli fotowoltaicznych, które mają współczynniki przezroczystości, kolory, ale zmienne kształty i można je łatwo umieścić na laptopie, samochodzie, dronie, promie lub budynku. Nawet w cieniu i w pomieszczeniach.

Perowskity to struktury jądrowe występujące powszechnie w przyrodzie, ale można je łatwo uzyskać w laboratorium. Wydajność nowych modułów jest porównywalna z wydajnością tradycyjnych paneli silikonowych. Ich koszty produkcji są niższe w porównaniu z prostym procesem druku atramentowego wymyślonego przez 38-letnią Olgę Malinkiewicz, który umożliwia produkcję w temperaturze pokojowej. Badacz odkrył swoją technologię osiem lat temu, kiedy był doktorantem w Instytucie Nauk Molekularnych (ICM) na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii.

Jego odkrycie, które zostało zauważone przez magazyn Nature, przyniosło mu prestiżową nagrodę konkursu Photonics 2 organizowanego przez Komisję Europejską oraz kolejną nagrodę MIT Technology Review. Fabryka zlokalizowana jest w południowo-zachodnim Wrocławiu Polska. Według Olgi Malinkiewicz, sieć „już przekracza produktywność”, szacowaną na 40 000 m2 rocznie.

Czytaj więcej – turbiny wiatrowe, energia słoneczna, wodór… te zielone energie przyszłości

Pierwsze zamówienia komercyjne pochodziły z Internetu rzeczy i branży budowlanej, gdzie nowe bloki można łatwo zintegrować z różnymi fasadami i powierzchniami. Technologia produkcji polega na drukowaniu kolejnych tomów na przezroczystych arkuszach z tworzywa sztucznego FotowoltaikaTworzy zestaw predefiniowanych parametrów technicznych, w tym kształty, rozmiary i kolory, w tym perowskity. Bloki te mogą być bardzo małe lub duże, w razie potrzeby można je ciąć lub odwrotnie, sklejać ze sobą, aby uzyskać bardzo duże powierzchnie.

„Używamy syntetycznych perowskitów, które mogą osiągnąć znaczną wydajność i energię i nie muszą być wydobywane z natury” – powiedział Malinkiwich podczas ceremonii otwarcia swojego zakładu. Bloki perowskitu zostały przetestowane z „doskonałymi wynikami” w symulowanych warunkach w kosmosie, powiedział naukowiec AFP. Elastyczny, składany moduł Perovskite o podwójnej powierzchni A4 „sprawdził się jako ładowarka do telefonów i innych urządzeń elektronicznych, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, podczas wyprawy w Himalaje” – dodał.

READ  Zagrożenie nuklearne: Polska dystrybuuje tabletki antyradiacyjne

Nasza usługa – oszczędzaj pieniądze na rachunkach za prąd i gaz dzięki naszemu komparatorowi energii

Willow Technologies, nazwane na cześć bałtyckiego bóstwa pogańskiego, które rządzi słońcem, ziemią i niebem, jest kontrolowane przez polskich inwestorów prywatnych, w tym Columbus Energy, lidera w kraju w dziedzinie fotowoltaiki i zielonej energii oraz Japończyków wraz z milionerem Hideo Savadą. Z zespołem 70 osób z 15 różnych krajów, firma przygotowuje się do kolejnej wysyłki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i już teraz rozważa budowę nowych fabryk „w Europie, a może Japonii”. „Ze wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Europie tylko 4% jest produkowanych na kontynencie. Zgadzamy się, że rozpoczęcie ich produkcji w UE jest ważne” – powiedziała Malinkiewicz.