Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Smile utworzył spółkę zależną w Polsce w celu zabezpieczenia ukraińskich pracowników IT

Smile utworzył spółkę zależną w Polsce w celu zabezpieczenia ukraińskich pracowników IT

jesteś prawie gotowy. Smile w ciągu kilku dni utworzy spółkę zależną w Polsce, aby umożliwić swoim ukraińskim pracownikom wycofanie się i zabezpieczenie działalności. Ile-de-France, która specjalizuje się w zasobach cyfrowych i open source, zatrudnia około 20% swojej siły roboczej na Ukrainie poprzez spółkę zależną otwartą w 2008 roku i zatrudniającą 320 osób w ośmiu agencjach.

Najpierw należało zająć się ich najpilniejszymi potrzebami, chronić ich przed wojną – 80% mężczyzn i 20% kobiet – ciągnąc ich na zachód, obszar dotychczas mniej dotknięty bombardowaniami.

Do chwili obecnej 80% pracowników, po przekroczeniu granicy, nadal pracuje na miejscu w agencjach południowo-zachodnich (Lwów, Tarnopol, Chmielnicki) oraz ich rodziny, kobiety i dzieci. „Większość twierdzi, że chce kontynuować pracę, ponieważ pozwala im to myśleć o czymś innym niż wojna i zarabiać na życie” – mówi Mark Palazon, prezes grupy. Około dziesięciu zdecydowało się pójść i walczyć.

Tygodniowe wynagrodzenie

Firma Smile przewidziała ryzyko od czasu plotek o ataku, które pojawiły się miesiąc temu, opracowując globalny plan ciągłości działania oparty na projektach (BCP). Od początku inwazji codziennie odbywają się dwa spotkania kryzysowe, podczas których ustala się, kto pracuje, w jakich warunkach i w jakim stanie zdrowia.

Jeśli ta walka będzie kontynuowana, w całym sektorze technologicznym zaczną pojawiać się niedobory zasobów

Mark Palazon, prezes Smile

Pojawia się kwestia wynagrodzenia. Smile wypłacił swoim 320 ukraińskim pracownikom od 1 do 2000 euro w ramach pomocy doraźnej, aby uporać się z sytuacją, a także wypłacił lutowe pensje z góry. Aby przeciwdziałać niestabilnym kursom wymiany lokalnej waluty, hrywny, grupa, która przechodzi przez ukraiński BNP Bank, planuje wypłacać pensje co tydzień, a nie co miesiąc.

Inny temat: Czy powinniśmy w dalszym ciągu wypłacać wynagrodzenia 20% pracowników, którzy przestali pracować i jak długo? „To delikatna kwestia, o której jeszcze nie zdecydowaliśmy” – mówi dyrektor, który właśnie założył stowarzyszenie Smile Ukraine Solidarity, aby pomóc 320 pracownikom i ich rodzinom (czyli tysiącowi osób).

READ  Sprzedaż Zachodniego Brzegu: powody strategicznego wyboru BNP Paribas

Grupa twórców stron internetowych

Chodzi także o zabezpieczenie umów klientów, dla których pracują ci ukraińscy pracownicy, „działów, głównych klientów czy firm SBF 120”, jak definiuje Mark Palazón, oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa tych plików. Oznacza to około sześćdziesięciu bieżących projektów, rozwiązań cyfrowych, platform internetowych i aplikacji.

Smile, który w zeszłym roku kupił Alter Way, zatrudniając 1850 pracowników i osiągając obroty w wysokości 150 milionów euro, jest zaniepokojony długoterminowymi skutkami. „Rosja i Ukraina to żyzny grunt dla talentów technologicznych; „Dzięki zaawansowanemu szkoleniu, znajomości języka angielskiego i kulturze sportowej w tych dwóch krajach jest co najmniej 600 000 twórców stron internetowych, a wiele firm utworzyło tam zespoły badawczo-rozwojowe lub techniczne” – zauważa. Mark Palazon jest także szefem komitetu ds. open source w firmie Numium (dawniej Syntec Numérique) i ostrzega: „Jeśli ta walka będzie kontynuowana, w całym sektorze zacznie pojawiać się problem braku zasobów”.