Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Śledztwo Secret Service po uratowaniu trzech nurków na Morzu Bałtyckim

19 stycznia 2023 r. na Morzu Bałtyckim uratowano trzech nurków udających Hiszpanów. Alexa Stemmera / stock.adobe.com

Polski premier zażądał szczegółowego raportu w tej sprawie. Po wojnie na Ukrainie poważnie traktuje się obawy przed sabotażem energetycznym.

Premier Polski powiedział w czwartek, 19 stycznia, że ​​zlecił wywiadowi zbadanie trzech okrętów podwodnych po ich wydobyciu. Łyse MorzeBlisko portu naftowego w Gdańsku (Północ).

Między niedzielą 15 stycznia a poniedziałkiem 16 stycznia trio wysłało sygnał o niebezpieczeństwie po tym, jak ich łódź się zepsuła. Zostali uratowani przez polską Straż Przybrzeżną.

„Być może są to najbardziej niebezpieczni ludzie”.

Przedstawili się jako Hiszpanie, szukający bursztynu. Według polskich mediów tylko jeden z nich posiadał dokumenty tożsamości. Zostali przeszukani i zwolnieni przez policję. Numery telefonów, które podali, po pewnym czasie przestały działać.

Zleciłem sporządzenie szczegółowego raportu w tej sprawiePremier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom w czwartek po tym, jak pojawiły się obawy co do prawdziwej tożsamości nurków. Według lokalnych mediów byli w posiadaniu drogiego sprzętu do nurkowania i wyjechali już z Polski. „Być może są to najbardziej niebezpieczni ludzie„, ocenił Mateusz Morawiecki.

Wskazał również, że wzmocniona zostanie ochrona strategicznych infrastruktur, takich jak terminal LNG w Świnoujściu (Zachód) oraz gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę z Norwegią. „Wraz z wojną na Ukrainie oczywiste jest, że ryzyko sabotażu ze strony Rosji znacznie wzrosło i należy wzmocnić monitoring infrastruktury krytycznej.– powiedział Mateusz Morawiecki.


Zobacz więcej – Szef TotalEnergies jest gotów „dyskontować” kontrakty zawarte w 2022 roku z MŚP po wysokich cenach

READ  Wolontariuszka Xenonis w Polsce poznała dwóch ukraińskich przyjaciół