Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skandal z okazji Święta Narodowego Kanady został objęty skandalem z internatem المدارس

Opublikowano w piątek 02 lipca 2021 o 03:57

Świętować czy nie świętować? Święto Narodowe Kanady uświetniono w czwartek protestami i wezwaniami do odwołania obchodów, w kraju opłakującym odkrycie ponad tysiąca niezidentyfikowanych grobów w pobliżu dawnych szkół z internatem.

Święto Narodowe, które upamiętnia 154. rocznicę Konfederacji Kanadyjskiej, jest w tym roku pomalowane odcieniem pomarańczy, koloru związanego z uhonorowaniem dawnych ludów aborygeńskich, dzień po ogłoszeniu, że odkryto 182 nowe groby. w pobliżu tego pierwszego. Szkoła stacjonarna w Kolumbii Brytyjskiej.

To szokujące odkrycie dodaje do 751 niezidentyfikowanych grobowców odkrytych w Marival w Saskatchewan w zachodnim Saskatchewan w zeszłym tygodniu oraz 215 szczątków dzieci w wieku szkolnym znalezionych pod koniec maja w pobliżu innego obiektu w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej.

Premier Justin Trudeau powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że te „przerażające ustalenia” zachęciły Kanadyjczyków „do zastanowienia się nad historycznymi niedociągnięciami naszego kraju i trwającą niesprawiedliwością wobec ludów aborygeńskich i innych w Kanadzie”.

„Jako Kanadyjczycy musimy być ze sobą szczerzy co do naszej przeszłości” – powiedział.

Kilka dni po odkryciu Kamloops rada miejska Victorii, stolicy Kolumbii Brytyjskiej, jednogłośnie głosowała za zniesieniem wirtualnych uroczystości, aby zastanowić się, „co to znaczy być Kanadyjczykiem w świetle ostatnich wydarzeń i co już” znamy z naszej przeszłości”.

Około 150 000 dzieci indiańskich, metyjskich i Eskimosów zostało przymusowo wcielony do lat 90. do 139 szkół z internatem w całym kraju, odciętych od rodzin, języka i kultury.

Wielu z nich było maltretowanych lub wykorzystywanych seksualnie, a ponad 4000 z nich zmarło tam, według komisji śledczej, która stwierdziła prawdziwe „ludobójstwo kulturowe” w imieniu Kanady.

W sieciach społecznościowych w ostatnich dniach nasiliły się wezwania do bojkotu pod hashtagiem #CancelCanadaDay.

W czwartek odbyły się wiece protestacyjne w całym kraju, w tym w zachodniej Kanadzie, która została dotknięta bezprecedensową falą upałów, w tym w Vancouver (Kolumbia Brytyjska), Calgary (Alberta), ale także w centrum kraju, w Winnipeg (Manitoba). . ) oraz na wschodzie, w Toronto (Ontario) iw Quebecu.

READ  Kiedy odbędzie się druga tura głosowania?

– „Spotkanie ludobójstwa” –

A w Montrealu zgromadziły się tysiące ludzi, większość w pomarańczowych T-shirtach, niektórzy trzymali tabliczki z napisem „Dzień Kanady odwołany”, „Szczęśliwy dzień odmowy” lub „Każde dziecko się liczy”, jak podaje AFP.

„Przyjechałam tutaj, ponieważ mam małe dzieci i uważam, że ważne jest, aby wysłać wiadomość, że nie chcemy już, aby nasze dzieci były dotykane lub wykorzystywane” – wyjaśniła 56-letnia Therese Dube, pochodząca z Aticamco, która przeżyła jedną z takich szkół. Wnętrze w Quebecu.

„Dzień Kanady jest jak świętowanie ludobójstwa” – potępiła Olivia Leah, 22-letnia dziewczyna z Inoue.

„Każdy, kto świętuje Kanadę 1 lipca, świętuje tłumienie”, powiedział w oświadczeniu Nacossett, współorganizator marszu i dyrektor schroniska dla kobiet tubylczych w Montrealu.

Szkody miały miejsce w ciągu dnia: w Manitobie posąg królowej Wiktorii został pokryty czerwoną farbą i przewrócony, podczas gdy co najmniej tuzin kościołów w Calgary w Albercie zostało zdewastowanych, jak podają lokalne media.

Symbolicznie, kanadyjska flaga na Wieży Pokoju w Ottawie zawisła do połowy na cześć aborygeńskich dzieci, podobnie jak na centralnej wieży Zgromadzenia Narodowego w Quebecu.

Premier Quebecu, François Legault, złożył kondolencje wszystkim rdzennym mieszkańcom kraju.

Ale lider kanadyjskiej opozycji, Erin O’Toole, pozycjonuje się jako orędownik kanadyjskiego święta. Lider Partii Konserwatywnej powiedział, że „droga do pojednania nie zaczyna się od zdyskredytowania Kanady”, przyznając jednak, że Kanada „nie jest krajem idealnym”.

„Jako ktoś, kto służył naszemu krajowi i wkrótce zażąda twojego zaufania, aby go poprowadzić, nie mogę milczeć, gdy ludzie chcą odwołać Dzień Kanady” – nalegał były weteran lotnictwa wojskowego.