Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sidney Poitier, legenda i pionier czarnej sprawy w Hollywood, umiera

Sidney Poitier, legendarny aktor i pionier hollywoodzkiej sprawy czarnych, zmarł w wieku 94 lat, jednogłośnie składając hołdy od rządu Bahamów, do których należy, Baracka Obamy i Afroamerykanów z branży rozrywkowej.

Premier Bahamów Philip Davis wezwał prasę do potwierdzenia śmierci „ikony kultury, aktora, reżysera, biznesmena, działacza na rzecz praw człowieka i dyplomaty”.

– Podziwiamy tego człowieka nie tylko za to, co zrobił, ale także za to, co robi – pochwalił premier Bahamów.

Dyrektor ds. Komunikacji Latrai Raming potwierdził AFP, że Sidney Poitier „zmarł w swoim domu w Los Angeles” w czwartek wieczorem, ale bez podania przyczyny śmierci przedstawiciela „Channel”, „Zgadnij, kto idzie na obiad” lub „To jest upał nocy.”

Prezydent USA Joe Biden pochwalił „aktora jedynego w swoim pokoleniu i zaangażowanego człowieka, którego praca została naznaczona tak wielką godnością, siłą i wdziękiem, że zmieniła świat zarówno na dużym ekranie, jak i poza nim”.

„mój Pan Sidney Poitiers , Spoczywaj w pokoju. Pokazał nam drogę do gwiazd”, czarna amerykańska gwiazda Whoopi Goldberg jako pierwsza powitała na Twitterze.

„Godność, naturalne życie, siła, wyróżnienie i czysta energia, które wnosisz do swoich ról, pokazały nam czarnych, że się liczymy!” – dodała na Instagramie zdobywczyni Oscara Viola Davis.

Urodzony przedwcześnie w Miami na Florydzie, 20 lutego 1927 roku, kiedy jego rodzice, hodowcy pomidorów, przeprowadzili się na sąsiednie wyspy Bahamów, Sidney Poitier uzyskał obywatelstwo amerykańskie i bahamskie.

– promienny uśmiech –

Pochodzący z biednej rodziny porzucił szkołę w wieku dwunastu lat i jako nastolatek przybył do Nowego Jorku z trzema dolarami w kieszeni na prace dorywcze. Po wojnie w 1946 r. znalazł małe miejsce na Broadwayu i przez całe lata pięćdziesiąte śledził sztuki i filmy.

Poświęcenie nastąpiło w 1964 roku, kiedy był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył Oscara dla najlepszego aktora za „The Lily of the Fields”: „To była długa podróż, aby się tam dostać”, powiedział, tak podekscytowany, że otrzymał nagrodę złota statuetka.

READ  Ega Świątek opisuje komentarze Amelie Mauresmo jako „rozczarowujące”

Dzięki jego rolom amerykańska publiczność w czasach apartheidu mogła sobie wyobrazić, że czarni byli lekarzem („drzwi się otwierają” – 1950), inżynierem, profesorem („aniołowie z zaciśniętymi pięściami” – 1967) lub policjantem ( „w upale nocy” – 1967).

Ale w wieku 37 lat, kiedy świecący aktor zabrał do domu Oscara, był jedyną czarną gwiazdą w Hollywood.

„Przemysł filmowy nie był jeszcze gotowy, aby podnieść do rangi gwiazdy więcej niż jedną postać z mniejszości” – rozszyfrował w swojej autobiografii „This Life”.

„A l’époque, (…) j’endossais les espoirs de tout un peuple. Je n’avais aucun contrôle sur les contenus des films (…) mais je pouvaisr un rôle, ce que je fis de nombreuses Once ”.

– „Zgadnij kto przychodzi na obiad?” –

W „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad?” W 1967 zagrał młodego białego burżuazyjnego oratora, który przedstawia go rodzicom, intelektualistom, którzy myślą, że są otwarci. Spotkanie było szokiem i zaowocowało filmem przedstawiającym całe pokolenie, z dala od Stanów Zjednoczonych, ówczesnego rasizmu.

Ale aktywiści na rzecz czarnej sprawy atakują Sidneya Poitiera za przyjęcie roli światowej sławy lekarza, w przeciwieństwie do dyskryminacji, której doświadczają jego rówieśnicy. Nazywa się to „murzynem na służbie”, „białą fantazją”. Protestują przeciwko jego nierealistycznym cechom idealnego zięcia, który ukrywa własne problemy rasowe i niespokojne.

Nawet dzisiaj wielu profesjonalistów w Stanach Zjednoczonych krytykuje pozycję mniejszości i brak uznania z ich strony dla mniejszości w przemyśle filmowym.

– 'Drzwi otwarte’ –

Były prezydent USA Barack Obama (2009-2017), pierwszy Afroamerykanin na tym stanowisku, w 2009 roku odznaczył aktora Medalem Wolności i pochwalił fakt, że „otworzył drzwi dla pokolenia” czarnych aktorów. „

Supergwiazda Denzel Washington, który pogratulował sobie w liście do Agence France-Presse, poinformował również, że jego „przyjaciel” Sidney Poitier „otworzył drzwi, które były dla nas wszystkich zamknięte od lat”.

READ  Dlaczego postać Catherine awansowała w serialu? Produkt odpowiada

W telewizji wcielał się w czarnych amerykańskich i międzynarodowych polityków, takich jak ikona RPA Nelson Mandela czy pierwszy czarny sędzia Sądu Najwyższego, Thurgood Marshall.

Był nawet w rzeczywistości ambasadorem Bahamów w Japonii w 1997 roku.

W 2002 roku Sidney Poitier otrzymał Honorową Nagrodę Akademii za „niesamowitą wydajność, godność, styl i inteligencję”.

burs-ams-ner / led