Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Senat głosuje nad „historycznym” planem za 250 miliardów dolarów konfrontacji z Chinami

W rzadkim momencie unii między Demokratami i Republikanami Senat USA we wtorek 8 czerwca przyjął ustawę przewidującą ambitne inwestycje w naukę i technologię, przedstawioną jako tekst. “Historyczny” Aby przeciwdziałać zagrożeniu gospodarczemu dla Chin i ich modelu “autorytatywny”.

Plan ten w szczególności przeznacza 190 miliardów dolarów na badania i rozwój, a także ma na celu zachęcenie firm do produkcji półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, które obecnie są produkowane głównie w Azji. Istnieje globalny niedobór, który dotyka wiele kluczowych sektorów, od motoryzacji po telekomunikację, co ilustruje strategiczny udział tej produkcji. Tekst został zatwierdzony przez głosowanie 68 do 32 w Senacie i musi teraz zostać sfinalizowany, w terminie jeszcze do ustalenia, przez Izbę, zanim zostanie uchwalony przez Joe Bidena.

Śladami Donalda Trumpa

Chiny, które od czasów Trumpa toczą wojnę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi, są jednym z niewielu tematów, w których demokratyczny prezydent wpisuje się w ciągłość swojego republikańskiego poprzednika, ponieważ dokumentacja cieszy się szerokim konsensusem w Kongresie. „Jeśli nic nie zrobimy, nasze dni jako dominującego supermocarstwa mogą się skończyć”.Lider większości w Senacie, Chuck Schumer, ostrzegł tuż przed głosowaniem. Dlatego ten tekst zostanie zapamiętany jako jeden z największych sukcesów między Demokratami i Republikanami w Senacie USA w najnowszej historii. “

Przeczytaj także Joe Biden odpowiada na czarną listę chińskich firm zakazanych w inwestycjach w USA, odpowiada Pekin

To jest rachunek „Wytyczamy drogę do największej od pokoleń inwestycji w naukę i technologię”Wyjaśniono to wcześniej. „Ten, który wygra wyścig o technologie przyszłości”, takich jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe, „Będzie światowym liderem gospodarczym”. I ten naród „On ukształtuje świat na swój obraz”Kontynuował, z ostrzeżeniem skierowanym bezpośrednio do chińskiego przywódcy Xi Xinpinga. Czy chcemy, aby ten obraz był demokratyczny? A może chcemy autorytarnego wizerunku, takiego, jaki prezydent Xi chciałby narzucić światu? “

Antyszpieg przemysłowy

Przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell ubolewał nad wycofaniem planu z postępowania “na bok” Ale w końcu zagłosowali na niego. „Od krytycznych łańcuchów dostaw po własność intelektualną i kontrwywiad dotyczy kluczowych tematów, które pomogą określić nasze strategiczne fundamenty na nadchodzące dziesięciolecia”., powiedział.

READ  Niemcy klasyfikują Wielką Brytanię jako „dynamicznie rozwijający się region”

Waszyngton regularnie oskarża Pekin o szpiegostwo przemysłowe i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Konkretnie, plan przewiduje 54 miliardy dolarów w ciągu pięciu lat, aby zachęcić do produkcji chipów i półprzewodników w Stanach Zjednoczonych. W swoim wystąpieniu parlamentarzyści podkreślili, że KPCh inwestuje „Dużo, z ponad 150 miliardami”, w tych technikach.

Amerykański plan przeznacza również 120 miliardów dolarów na agencję rządową National Science Foundation, aby zachęcić do badań w różnych uznanych za kluczowe obszary, takich jak sztuczna inteligencja. Obejmuje również 1,5 miliarda dolarów na rozwój sieci 5G, jednego z głównych obszarów napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Administracja Bidena od kilku miesięcy szuka sposobów na zwiększenie krajowej produkcji szeregu komponentów przemysłowych, takich jak chipy, aby zmniejszyć swoją zależność od dostawców zagranicznych. Prezydent USA wydał w lutym dekret, który wezwał agencje federalne do zbadania sprawy w ciągu 100 dni.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Rozejm w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Europą

Świat z AFP