Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sejm przyjął kontrowersyjną nową ustawę medialną

Opublikowany w:

W Polsce konserwatyści u władzy uchwalili kontrowersyjną nową ustawę medialną wieczorem w środę 11 sierpnia. Ostatecznie może to doprowadzić do zamknięcia głównego prywatnego kanału telewizyjnego w kraju i dodatkowo zagrozić wolności prasy, która jest poważnie naruszana już od 2015 roku.

Z naszym korespondentem w Warszawie, Damien Simonart

Ustawa uchwalona w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 228 do 216 uniemożliwiała firmie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie ponad 49% polskiej sieci. Tekst nie został jeszcze zatwierdzony przez Senat.

Atak na TVN?

Jeśli PiS twierdzi, że chodzi o ochronę polskich mediów przed wpływami z zewnątrz, to opozycja uważa to przede wszystkim za bezpośredni atak na TVN, największy prywatny kanał w kraju, bardzo krytyczny wobec rządu i w większości zatrzymywany przez amerykańskie Discovery. .

Publicznie sprzeciwiając się tej ustawie, wicepremier Jaroslav Goyen, członek koalicji rządzącej od 2015 roku, zrezygnował ze stanowiska i Więc ogłosił koniec sojuszu.

Poważne konsekwencje

Oprócz utraty absolutnej większości w Izbie Reprezentantów PiS musi teraz spodziewać się tragicznych konsekwencji w ramach sojuszu polsko-amerykańskiego. W głosie swojego sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena Waszyngton powiedział do siebie: głęboko zaniepokojony „Pod tym prawem, które obowiązuje” Wbrew zasadom i wartościom, których bronią nowoczesne i demokratyczne państwa. »

W czwartek Komisja Europejska potępiła negatywny sygnał „O wolność prasy, z głosem wicedyrektora generalnego Brukseli, Very Jourovej, na jej koncie na Twitterze.

READ  TVB staje się Mac Donald's Tours Volley Ball Info Tours.fr Wiadomości z Info Tours.fr