Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Satelita Gaia opisuje przyszłość Słońca

Satelita Gaia opisuje przyszłość Słońca

Jak długo będzie słońce? Tym razem pytanie nie ma nic wspólnego z upalnym latem. To kwestia patrzenia znacznie dalej. Zespół Dla astrofizyków z Obserwatorium Nice Côte d’Azur badał ewolucję naszej gwiazdy przez następny miliard lat, korzystając z danych z Satelita Gaia został wystrzelony w 2013 roku Misją jest zmapowanie prawie dwóch miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Ten teleskop kosmiczny został udostępniony Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Trzeci katalog 13 czerwca 2022 r. DR3. Z tego punktu widzenia naukowcy byli w stanie narysować przyszłość Słońca.

Śledzenie „linii ratunkowej” słońca

Zastosowana metoda polega na porównaniu naszej gwiazdy z innymi w cudownym katalogu Gai. Naukowcy skoncentrowali swoje wysiłki na gwiazdach, których temperatura powierzchni wahała się między 3000 a 10 000 K, wiedząc, że Słońce ma około 6000 K, a następnie wybrali gwiazdy o tej samej masie i składzie chemicznym co Słońce, ale w różnym wieku. W ten sposób naukowcy zidentyfikowali 5863 podobnych gwiazd, które kształtują naszą przyszłość. Tak więc jego „linię życia” można odczytać na mapie Hertzsprunga-Russela (HR) przedstawiającej jasność jako funkcję temperatury powierzchni wszystkich gwiazd.

Wszystkie gwiazdy znajdują się na wykresie HR przedstawiającym ich jasność i temperaturę. Kredyt ESA / Gaia / DPAC

Nasza gwiazda jest w średnim wieku

W tej chwili Słońce ma dokładnie 4,57 miliarda lat. Bezpieczniki wodorowe z wytworzeniem helu. Te reakcje fuzji uwalniają energię odpowiedzialną za ich fluorescencję. Jest w swoim „średnim okresie życia”, okresie względnej stabilności pod względem temperatury i jasności. Przydatne dla nas… ale termometr powoli rośnie i powinien osiągnąć maksimum, gdy ma 8 miliardów lat. Wzrost ten wynika z faktu, że dalsze reakcje fuzji zachodzą, gdy jej rdzeń kurczy się pod wpływem grawitacji.

Około 11 miliardów lat temu zaczęły się problemy. Słońce wtedy skondensuje cały wodór w swoim jądrze. Fuzja będzie kontynuowana w jej górnych warstwach, które następnie rozszerzą się, znacznie zwiększając rozmiar naszej gwiazdy. Stanie się wtedy czerwonym olbrzymem, gdy będzie miał 11,8 miliarda lat. Następnie nasza gwiazda powoli stygnie, by stać się białym karłem, co jest ostatnim etapem jej istnienia… Nudne starzenie się prawdopodobnie nastąpiłoby bez świadków: życie na Ziemi nie powinno przetrwać etapu czerwonego olbrzyma naszej gwiazdy.

READ  Z biegiem czasu może się to zmienić i dlaczego nie ponownie skurczyć wszechświat