Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Najwyższy uchyla orzeczenie dyskwalifikujące Donalda Trumpa z Kolorado

Sąd Najwyższy uchyla orzeczenie dyskwalifikujące Donalda Trumpa z Kolorado

W poniedziałek najwyższy sąd Stanów Zjednoczonych orzekł, że prawo do usunięcia nazwiska kandydata z karty do głosowania w wyborach prezydenckich ma wyłącznie Kongres, a nie stan.

opublikowany

aktualizować


Czas czytania: 1 minuta

Donald Trump podczas spotkania w Greensboro, Karolina Północna (USA), 2 marca 2024 r. (TAKAYUKI FUCHIGAMI / YOMIURI / AFP)

Tam Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych W poniedziałek 4 marca jednomyślnie uchylono decyzję sądów Kolorado, która orzekła dyskwalifikację Donalda Trumpa ze stanu. Decyzję ogłoszono w przededniu Superwtorku, podczas którego w piętnastu stanach odbywają się jednocześnie prawybory Partii Republikańskiej i Demokratycznej w ramach przygotowań do listopadowych wyborów prezydenckich. Miliarder jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem w sondażu wśród konserwatystów.

Pod koniec grudnia sądy Kolorado uznały Donalda Trumpa za niekompetentnego w związku z jego odpowiedzialnością za atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. Bez zastrzeżeń co do działań byłego republikańskiego prezydenta, dziewięciu sędziów federalnego Sądu Najwyższego orzekło, a Rada uznała w poniedziałek, że tylko Kongres ma prawo usunąć nazwisko kandydata z karty do głosowania w wyborach prezydenckich, a nie stan. Dlatego ta decyzja dotyczy wszystkich stanów USA, nie tylko Kolorado.

Donald Trump został natychmiast przywitany „Wielkie zwycięstwo Ameryki!!!”W swojej sieci Truth Social. Spośród 30 stanów, w których złożono przeciwko niemu apelacje, tylko trzy zakończyły się sukcesem: w Kolorado i Maine, w których głosowanie odbędzie się we wtorek, a także w Illinois. Jednak kilka stanów czekało na ostateczne orzeczenie Sądu Najwyższego w tej sprawie.

READ  Bezpośredni - Wojna na Ukrainie: kontrofensywa jest „gotowa do rozpoczęcia”, mówi bliski przyjaciel Zełenskiego