Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Najwyższy rozpoznaje aborcję i może podtrzymać ograniczenia

Protestujący przeciwko aborcji przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych 17 października 2020 r. W Waszyngtonie. – Zdjęcia SOPA / SIPA

To był scenariusz, którego obawiali się obrońcy praw do aborcji. W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zgodził się rozważyć Prawo w Missisipi zostało obalone, Która chce zakazać prawie wszystkich aborcji rozpoczynających się w 15. tygodniu ciąży. Bez pełnego powrotu do prawa do aborcji, duży, kontrolowany przez konserwatystów organ mógłby utorować drogę innym krajom, które również chcą ograniczyć aborcję. Dziewięciu sędziów, w tym trzech powołanych przez Donalda Trumpa, rozpatrzy sprawę od października, a orzeczenie spodziewane jest do czerwca 2022 roku.

„Ostrzeżenia brzmią głośno w obliczu tego zagrożenia”, natychmiast skomentowała Nancy Northup, prezes Centrum Praw Reprodukcyjnych, które podjęło kroki prawne przeciwko prawu stanu Mississippi. Podkreśliła, że ​​„Sąd Najwyższy właśnie zaakceptował badanie tekstu, który bez wątpienia narusza prawie 50 lat jego orzeczeń”.

Konstytucyjne prawo do podziału

W 1973 roku Sąd Najwyższy uznał konstytucyjne prawo do aborcji w przełomowym orzeczeniu zatytułowanym „Roe przeciwko Wade”. Następnie wyjaśniła, że ​​kobieta może dokonać aborcji, o ile płód „nie jest w stanie przeżyć”, co odpowiada około 22 tygodniom ciąży. Kiedy zrównoważony rozwój osiągnie granicę, nie jest jasne, co się stanie. Profesor prawa konstytucyjnego Steve Vladik powiedział na Twitterze: „Wiele kobiet nie wie, że są w szóstym lub ósmym tygodniu ciąży, więc znacznie skróci to okres, w którym są , Aborcje są legalne

Część populacji, szczególnie w kręgach religijnych, pozostaje zdecydowanie przeciwna dobrowolnemu przerywaniu ciąży (aborcji), a konserwatywne państwa, szczególnie na południu i w centrum kraju, z czasem przyjęły przepisy ograniczające dostęp kobiet do tych interwencji. Jednak sądy systematycznie uchylały przepisy, które są bezpośrednio sprzeczne z ramami określonymi przez Sąd Najwyższy, w tym te, które zakazują wszelkich aborcji lub ograniczają aborcję do pierwszych tygodni ciąży.

W związku z tym prawo stanu Missisipi, które sięga 2018 roku, zostało zakazane w sądzie pierwszej instancji, a następnie w postępowaniu odwoławczym. Następnie jego autorzy zdecydowali się złożyć odwołanie do Świątyni Prawa. Sąd Najwyższy mógł odmówić jego przyjęcia, jak to uczynił w zdecydowanej większości spraw, które ratyfikowałyby wcześniejsze orzeczenia. Zgadzając się na rozpatrzenie odwołania wskazuje, że może mieć na nie wpływ.

„Haker sądowy”

Jej wybór nie był umotywowany zgodnie ze zwyczajowymi praktykami, ale wskazała, że ​​chce ograniczyć się do pytania prawnego: „Czy każdy zakaz aborcji przed możliwością (płodu) jest sprzeczny z konstytucją?” Przeciwnicy aborcji chwalili jego decyzję. „To historyczna okazja dla Sądu Najwyższego do uznania prawa państw do ochrony nienarodzonych dzieci przed okropnością opóźnionej i bolesnej aborcji” – powiedziała Marjorie Dannenfelser, prezes Susan B. Anthony List.

Niezwykle zaniepokojeni adwokaci skrytykowali prawo kobiet do dysponowania ciałami za wykorzystanie składu nowego sądu. „Polityka antyaborcyjna nadużyła w tej chwili swoich uprawnień: dając podupadającemu Sądowi Najwyższemu możliwość cofnięcia naszego prawa do aborcji” – mówi Alexis McGill Johnson, prezes Planned Parenthood, która prowadzi wiele klinik przeprowadzających aborcje.

Podczas swojej kadencji Donald Trump postawił trzech sędziów do Sądu Najwyższego, z których dwóch zastąpiło sędziów, którzy bronią praw kobiet: gubernator Brett Kavanaugh w 2018 roku odniósł sukces przed umiarkowanym Anthonym Kennedym, a następnie Amy Connie Barrett, gorliwa katoliczka, która sprzeciwia się aborcji, zastąpiła mistrzyni feminizmu. Ruth Bader Ginsburg zmarła we wrześniu 2020 roku.

Ich pojawienie się w sądzie wywołało przeciwników aborcji, a liczba krajów podwoiła się w związku z restrykcyjnymi przepisami w nadziei, że dadzą im szansę ponownego omówienia tej kwestii. Według Planned Parenthood, od początku roku wprowadzono ponad 500 ograniczeń aborcyjnych.

Zdaniem ekspertów prawdopodobne jest, że Sąd Najwyższy, który orzeknie w 2022 r., Nie uchyli całkowicie Roe v. Wade, ale ogranicza jego zakres, zapewniając państwom coraz większą swobodę w zakresie zakazu aborcji, co grozi pogłębianiem się dysproporcji regionalnych w kraju.

READ  Jak kontrolować strach przed zakłóceniami? Ekspert udziela rad po tragedii Singapore Airlines