Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rumunia planuje wyjście z węgla w 2032 r. – EURACTIV.com

Rumunia wycofa węgiel najpóźniej do 2032 roku. W tym kontekście powinna przyjąć ustawę o zamykaniu kopalń do połowy 2022 r. oraz podjąć działania społeczno-gospodarcze wspierające społeczności węglowe w okresie transformacji.

W połączeniu z eliminacją węgla drzewnego, Oficjalny dokument rumuńskiego planu naprawczego, przyjęty 3 czerwca, przewiduje wzrost udziału OZE w miksie energetycznym kraju dzięki inwestycjom w lądową i morską energetykę wiatrową.

Ponadto władze chcą powołać komisję węglową, np. w Czechach i Niemczech, która określi sposób stopniowego wycofywania węgla. Dane do przelewu muszą być ujawnione.

Jednak deklaracja w teczce nadal oznacza, że ​​Rumunia dołącza do większości państw członkowskich w planowaniu wycofania węgla. Do tej pory 14 krajów zakończyło już blok lub zobowiązało się do wykorzystania węgla do 2030 roku.

Z terminem do 2032 r. Rumunia nie należy do najbardziej ambitnych z grupy, choć wyprzedza największe kraje węglowe w Europie: Polskę, Czechy i Niemcy.

Rumuński minister energii Virgil Popescu nie rozmawiał jeszcze o odejściu od węgla od czasu publikacji planu. Jednak powiedział w zeszłym tygodniu, że kraj zaczyna przebudowywać swój model energetyczny. „Już nad tym pracujemy. Po raz pierwszy osiągnęliśmy porozumienie w sprawie wycofania węgla. Prace nad transformacją środowiska powinny zakończyć się w 2032 r.. »

W Rumunii węgiel był wykorzystywany w połowie lat 90., podczas gdy energia jądrowa i gaz ziemny zyskały na znaczeniu. Ten ostatni faktycznie reprezentuje يمثل Największy udział w miksie energetycznym kraju.

Ponadto unijny rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla obejmował również dodatkowe koszty dla firm energetycznych, które nadal są uzależnione od węgla. CE Oltenia, spółka publiczna, która dostarcza 90% produkcji energii elektrycznej z węgla, również zwróciła się o kilka pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS).

«Do tej pory napędzaliśmy wzrost cen pozwoleń na emisję dwutlenku węgla i pojawienie się odnawialnych źródeł energii. Te trendy będą się tylko nasilać. Wydaje się więc niemożliwe, aby przemysł węglowy w Rumunii utrzymał się do 2032 r», Said Mahi Siderio, prezes Europe Beyond Coal, grupy lobbystów ekologicznych.

READ  AUDUSD zbliża się do kluczowego oporu

«Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję rządu. Musi jednak być zgodny z paryskim porozumieniem klimatycznym i zieloną kartą dla Europy. Innymi słowy: wyjdź z węgla najpóźniej do 2030 r.”, kontynuował Vlad Cotonou, członek Greenpeace.

«Bukareszt powinien też zapomnieć o pomyśle przejścia na gaz ziemny. Rumunia powinna wykorzystać nadarzającą się złotą szansę i faworyzować tańszy, czystszy i odnawialny system energii. Zmiana zagrożona przez rządowe strategie dotyczące gazu kopalnego„, on dodał.

Rumuński plan naprawczy, przedłożony Komisji Europejskiej dla części NextGenerationEU, europejskiego instrumentu naprawczego, któremu przyznano 750 miliardów euro, podkreśla kluczową rolę odnawialnych źródeł energii w wycofywaniu węgla.

Ponadto w planie określono środki zapobiegające negatywnym skutkom wycofywania węgla. Obejmują one wykorzystanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz przegląd Krajowej Strategii Energetycznej.

Proponuje również sześć reform i sześć dużych inwestycji o budżecie 1,62 mld euro. Reforma rynku energii elektrycznej, opracowywanie przepisów dotyczących przyszłych technologii, takich jak wodór, zmniejszenie energochłonności i dekarbonizacja sektora ciepłowniczego: to punkty programu.

Wyjście z węgla do 2030 r., Europa w połowie drogi

Połowa z 324 elektrowni węglowych w Europie albo została zamknięta, albo ogłosiła zamknięcie do 2030 roku. Koniec dnia dla 162 elektrowni węglowych przewidziany na 2022, EDF ogłosił w poniedziałek (22 marca).